Czego nie lubi chomik – najpopularniejsze mity o chomikach

0
337
Czego nie lubi chomik – najpopularniejsze mity o chomikach

Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek zwierzęcia, powinieneś przeprowadzić obszerne i dokładne badanie. Biorąc istotę żywą do swojego domu powinieneś być ekspertem od jej potrzeb i wiedzieć, co jest mitem, a co faktem na temat jej wymagań. Nie inaczej jest z chomikiem. Niestety, większość osób traktuje te zwierzaki jak zabawkę, a niska cena w niemal każdym sklepie zoologicznym sprawia, że w przypadku problemów zdrowotnych są one wyrzucane, na równi z niechcianą zabawką. Czego potrzebuje puchaty przyjaciel?

Sprzęt bez którego ani rusz

Klatka

Przede wszystkim, bardzo szkodliwym mitem na temat chomików jest klatka. Chomik wcale nie lubi biegać po pięterkach, przemieszczając się w plastikowych rurkach. Co więcej, mocz chomika, reagując z plastikiem, wydziela szkodliwy amoniak, który może nawet szkodzić małemu przyjacielowi. Jak powinna być klatka? To zależy od gatunku chomika. W przypadku mniejszych gatunków (roborowski i dżungarski) powinna mieć ona wymiary 60×80 cm. W przypadku większych, jak np. chomik syryjski, powinna mieć nie mniej niż 80×100 cm. Ważne jest też, aby kuweta była dość głęboka i wypełniona przynajmniej 25 centymetrami odpylonej ściółki lnianej. W końcu chomik też może być alergikiem! Absolutnie nie należy lokować dwóch zwierzaków w jednej klatce. Chomik to zwierzę bardzo terytorialne.

Inne akcesoria

Poza dobrą klatką mały, puchaty przyjaciel potrzebuje także kołowrotka oraz piasku. Kołowrotek powinien być pozbawiony tzw. efektu nożyc, czyli w przypadku jeśli chomik zdecyduje się wyjść w trakcie biegu, powinien móc to zrobić bez narażania się, poprzez przebieganie przez nieruchome elementy. Jego średnica również powinien być nie mniejsza niż 21 cm dla dżungarka, co pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem małego długodystansowca. Pamiętaj, że chomik w ciągu nocy może przebiec nawet 8 kilometrów!

Jeśli chodzi natomiast o piasek, to pełni on dla chomika funkcję wanny i kuwety. Piasek powinien być odpylony i bezzapachowy, a odpowiednim naczyniem do jego przechowywania będzie większy słoik. Wskazane jest także zapewnienie chomikowi domku lub innego schronienia, w którym będzie mógł się zrelaksować i zasnąć bez obaw. Pamiętaj, że też może być zmęczony i nie mieć ochoty na zabawę.

Jeśli decydujesz się na chomika, musisz uwzględnić wszystkie opisane wyżej okoliczności. Miej też na uwadze, że jest to zwierzę nocne, a zabawa z nim wymaga często zmiany trybu życia na wieczorny. Obudzenie zwierzaka w dzień może skutkować bolesnymi pogryzieniami. Widząc, że chomik dziwnie się zachowuje i jest przeziębiony, nie wyrzucaj go. Zabierz go do weterynarza, najlepiej specjalizującego się w gryzoniach, a na pewno odpłaci ci się wielką dozą miłości!