Agencje celne i ich zadania

0
367

Minione kilkanaście lat to ogromny rozwój handlu między różnymi krajami, co widać świetnie po liczbie wielkich statków pływających po morzach i oceanach. Firmy z naszego kraju bardzo dużo nabywają w krajach unijnych, ale coraz chętniej kierują swoje interesy także w kierunku krajów azjatyckich oraz Ameryki. O ile jednak zakup towarów w Unii praktycznie nie będzie wymagał dużych formalności, to przywóz z innych państw został obwarowany mnóstwem przepisów i formalności do wypełnienia. Przy takich zakupach trzeba przygotować sporo różnych dokumentów, przeliczyć obowiązkowe cła i podatki, a także je później opłacić. Rzecz jasna można własnoręcznie to wszystko zrobić, ale nie będzie to raczej ani szybkie, ani proste zadanie.

Należy poznać odpowiednio przepisy związane z importem różnych produktów i procedury celne, a także mieć sporo czasu na policzenie wszystkiego i złożenie dokumentów. Z tego też powodu dużo lepszym wyjściem może być skorzystanie z usług agencji celnej, która zajmie się wszystkimi sprawami związanymi z rozliczeniem opłat celnych.

Współpracowanie z agencjami celnymi jest dla importerów najzwyczajniej wygodne, więc nie ma się czemu dziwić, że ich popularność cały czas rośnie. Agencja w największym skrócie jest tak naprawdę pośrednikiem pomiędzy kupującymi a celnikami, zajmując się opracowaniem całościowej dokumentacji i przesłaniem jej do odpowiednich urzędów. W ostatnim czasie spora część agencji ewoluowała, rozszerzając swoją ofertę o przeładunek, spedycję, magazynowanie a niekiedy i międzynarodowy transport. Dla przedsiębiorców ma to sporo plusów, bo zlecając całość spraw jednemu podmiotowi zwyczajnie może się oszczędzić swoje pieniądze oraz czas.

Agencje mogą korzystać z uproszczonych procedur, więc wszystkie formalności będą załatwiane znacznie szybkiej, niż przy tradycyjnym składaniu dokumentów, jednocześnie pozwalając na znacznie szybsze rozpoczęcie sprzedaży tego, co zostało sprowadzone. Kolejnym plusem korzystania z takiej pomocy jest zmniejszenie ryzyka pomyłek, profesjonalni pracownicy doskonale orientują się w zawiłościach prawnych i ich wsparcie jest rzeczywiście bardzo przydatne.