Kot jest bezwzględnym mięsożercą. Ten podstawowy fakt musi zapamiętać każdy opiekun i, mimo że, kocia dieta powinna być różnorodna, to jej głównym składnikiem zawsze pozostanie białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Bezwzględny mięsożerca – co to oznacza?
Kot określany jest mianem bezwzględnego mięsożercy, ale co to w praktyce oznacza? Termin ten nawiązuje do budowy i fizjologi układu pokarmowego kota. Pomimo, że koty towarzyszą człowiekowi już od tysięcy lat, to ich organizmy, aby prawidłowo funkcjonować potrzebują białka i lipidów oraz innych składników pokarmowych znajdujących się jedynie w mięśniach i organach innych zwierząt. Krótki układ trawienny, budowa żołądka i niewielka aktywność enzymów rozkładających węglowodany, jednoznacznie predestynują kota do diety opartej głównie na mięsie. Kot ma także ogromne zapotrzebowanie na związki występujące jedynie w produktach odzwierzęcych, takie jak: tauryna, arginina, kwas arachidonowy i niacyna. O wszystkich tych uwarunkowaniach należy pamiętać układając dietę dla kota.
Czym karmić kota?
Dieta kota musi być wysoko mięsna i obfitować w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Produkty roślinne mogą być jedynie urozmaiceniem, nigdy znaczącą częścią jadłospisu. Węglowodany, czyli przede wszystkim zboża i ryż, są dla kota ciężkostrawne i prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.
Białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego to źródło energii, dobrze przyswajalne przez kota. Nie można ich zastąpić węglowodanami, gdyż kot, w przeciwieństwie do człowieka, nie potrafi ich efektywnie przetworzyć i czerpać z nich kalorii. Dobowe zapotrzebowanie pokarmowe koty pokrywają w 52% z białka, w 46% z lipidów i w 2% z węglowodanów.
Dieta kota musi obfitować w lipidy, i kwasy tłuszczowe, w tym w kwasy omega-3. Tłuszcze umożliwiają wchłanianie witamin i dostarczają kalorii.
Tauryna jest niezbędnym składnikiem diety, gdyż koci organizm nie potrafi sam syntezować wystarczających ilości tego aminokwasu. Związek ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i układu ruchu.
Jaka karma dla kota?
Karma sucha, czy karma mokra? Bytowa, czy uzupełniająca? Wybór karm dla kotów jest ogromny. Więc czym karmić kota? Jaka karma jest najlepsza i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Najważniejszym czynnikiem, podczas wyboru karmy dla kota, jest procentowa zawartość mięsa. Jednak nie należy zapominać o jego pochodzeniu i jakości. Najlepsze karmy zawierają dobre gatunkowo mięso, bez antybiotyków i hormonów wzrostu. Te substancje, wraz z pszenicą, kukurydzą i soją, są najczęstszą przyczyną alergii u kotów. Zboża i soja mogą powodować także otyłość i cukrzycę.
Karma sucha czy mokra? To dylemat przed, którym stoi każdy opiekun kota. Zarówno pełnoporcjowa kraina sucha, jak i karma mokra są słusznym wyborem. Jednak nie zaleca się podawania wyłącznie karmy suchej. Ze względów zdrowotnych, nie wolno zapominać o karmie mokrej i surowym mięsie.
Alternatywą żywieniową dla gotowych karm jest dieta BARF. Prawidłowo skomponowany jadłospis oparty na surowym mięsie zapewni podaż niezbędnych składników pokarmowych. Jednak ułożenie diety BARF dla kota nie jest łatwe i wymaga dużej wiedzy.