Młodzi ludzie często stoją przed dylematem – wybudować dom czy kupić mieszkanie? Oba rozwiązania mają tyle samo plusów co i minusów, i tylu samo zwolenników. Na pewno jeśli jesteś zatwardziałym mieszczuchem budowa domu nie będzie najlepszym pomysłem. Tym bardziej, że pociąga za sobą mnóstwo pracy. Większość z nas mając na myśli budowę domu patrzy na to przez pryzmat samej budowy, pomijając watek finansowy. Tak jako samo jak kupno mieszkania, budowę domu również musimy sfinansować. Tutaj warto wyjaśnić czym różnią się kredyty budowlane od kredytów mieszkaniowych.
Największą różnicę miedzy kredytem budowlanym a mieszkaniowym stanowi sposób wypłaty zobowiązania. Kupując mieszkanie cała kwota zostaje nam przelana na konto. W przypadku budowy, kredyt jest wypłacalny w ratach. Harmonogram przelewania poszczególnych transz zależy głownie od harmonogramu prac budowlanych, jaki ustaliliśmy wcześniej z bankiem. Nie jest też tak, że bank wypłaca nam pieniądze w transzach i nie interesuje się budową. Ma pełne prawo do tego by skontrolować postęp prac. Jak widać zatem kredyty budowlane różnią się znacznie od kredytów mieszkaniowych.
W przeciwieństwie do kredytów mieszkaniowych, kredyty budowlane posiadają karencję. W czasie budowy spłacamy jedynie same odsetki. Dopiero gdy zamieszkamy w domu, możemy spłacać resztę zobowiązania, czyli faktyczną kwotę, którą pożyczyliśmy. Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie, to zazwyczaj waha się ono na takim samym poziomie jak przy kredytach mieszkaniowych. Warto jeszcze wspomnieć o ważnym aspekcie jakim jest działka. Niektóre banki oferują możliwość zaciągnięcia jednego kredytu na zakup działki oraz budowę domu. Większość jednak, oferuje kredyt budowlane tylko na budowę. Wynika to z prostego faktu. Jeśli nie ma działki, nie można dokonać wpisu do hipoteki.
Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o niekorzystnych stronach kredytu budowlanego. Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem budowy musimy ocenić ile ona będzie nas kosztowała. To jest niestety bardzo trudne. Nie możemy przewidzieć na przykład wzrostu cen za materiały budowlane, a to z pewnością podniesie koszty budowy całego domu. Zaznaczmy jeszcze, że kredyty budowlane można zaciągać na całą wartość nieruchomości. Zawsze jednak lepiej posiadać wkład własny. Niektóre banki zawierają nawet umowy, w których wkład własny wykorzystany jest dopiero przy końcu budowy.