Jazda konna z jednej strony kojarzy się bardzo elitarnie, z drugiej zaś dosyć swojsko i socjalizująco, o czym świadczy chociażby coraz popularniejsza hipoterapia. Dyscyplina ta owiana jest wieloma mitami, przez co rodzice niejednokrotnie nie ukrywają swoich obaw, zastanawiając się, czy jeździectwo jest sportem bezpiecznym. Dlaczego ich niepokój nie jest uzasadniony?
W jakim wieku można dosiąść konia?
Instruktorzy jeździectwa twierdzą, że na pierwszy kontakt ze zwierzęciem gotowe są już nawet 4-latki. Niektóre stadniny oferują najmłodszym zajęcia w towarzystwie kucyków, które pozwalają na oswojenie się i nabranie śmiałości w stosunku do koni. Nieco starsze dzieci i młodzież mogą już uczestniczyć w lekcjach dynamicznych, dostosowanych do poziomu zaawansowania i umiejętności.
Jak dzieci korzystają z jazdy konno?
Trenerzy hipoterapii i miłośnicy jeździectwa mówią nie tylko o licznych zaletach wynikających z jeździectwa, ale także z samego kontaktu z końmi. Dosiadanie tych zwierząt pozwala dzieciom na wypracowanie nawyku trzymania prostej postawy, a łagodne ruchy odczuwalne w trakcie siedzenia w siodle umożliwiają rozluźnienie mięśni. Podczas jazdy konno pracują zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Ponadto na aktywności tej zyskuje także układ kostny i mięśniowy. Jeździectwo to także doskonały sport dla dzieci obarczonych stresem czy problemami z odnalezieniem się w środowisku rówieśników.
Inne zalety jeździectwa
Z jazdy konno wśród dzieci wynikają także inne, bardziej oczywiste korzyści. Przede wszystkim jest to dyscyplina, którą uprawia się na dworze, dzięki czemu najmłodsi mogą przebywać na świeżym powietrzu. Nie ograniczają jej żadne warunki atmosferyczne, przez co obozy jeździeckie z powodzeniem mogą odbywać się podczas ferii zimowych i miesięcy chłodnych. W dalszej kolejności warto pamiętać, że dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt wykazują się większą odwagą, poczuciem odpowiedzialności oraz rzadziej zapadają na choroby i infekcje. Najczęściej między młodym jeźdźcem a zwierzęciem tworzy się też niezwykłą nić porozumienia, która uwrażliwia dziecko na krzywdę zwierząt i zaszczepia w nim pasję na całe życie.
Czy jeździectwo to hobby tylko dla zamożnych?
Ceny za pojedynczą jazdą lub zajęcia hipoterapii pod okiem instruktora rozpoczynają się już od 30-stu złotych. Z kolei tygodniowy obóz jeździecki dla dzieci i młodzieży z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem to koszt około tysiąca złotych. W trakcie siedmiu dni w ośrodku chłopcy i dziewczęta spędzają ponad 20 godzin na doskonaleniu ujeżdżania i skoków oraz rywalizacji z rówieśnikami. Stadniny usytuowane są zazwyczaj na przedmieściach lub wsiach, w ten sposób oferują także szereg innych atrakcji w postaci: ognisk, gier zespołowych czy kuligów.