Czy opłaca się brać kredyt na samochód?

0
396

Znaczną część samochodów kupowanych przez Polaków stanowią samochody używane, często sprowadzane z zagranicy. Kupno samochodu używanego na kredyt dawniej wiązało się z zaciągnięciem zwykłego kredytu gotówkowego, gdy tymczasem kupując samochód nowy można było uzyskać na ten cel kredyt samochodowy. W rezultacie chcąc sfinansować kredytem kupno samochodu używanego trzeba było ponieść wyższe koszty dodatkowe, ponieważ kredyty gotówkowe to jeden z najdroższych rodzajów kredytu.

Dodatkowo, chcąc uzyskać kredyt gotówkowy na większą kwotę, przedstawić trzeba dodatkowe zabezpieczenie, gdy tymczasem zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być kupowany pojazd.

Na szczęście życie nie znosi próżni, z czasem banki dostosowały się do potrzeb klientów i możliwe stało się zaciągnięcie kredytu samochodowego na zakup używanego pojazdu. Na kredyt można dziś kupić samochód używany nie tylko w komisie ale również od osoby fizycznej.

Zabezpieczeniem takiego kredytu staje się kupowany samochód oraz weksel podpisany przez kupującego. Bank wymaga też ubezpieczenia AC samochodu i cesji praw z ubezpieczenia. Tak jak przy zwykłym kredycie samochodowym pieniądze nie trafiają do kredytobiorcy lecz, po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży, przekazywane są bezpośrednio na konto sprzedawcy samochodu.