Czy psy widzą kolory, a może tylko odcienie szarości?

0
229

Troskliwi opiekunowie psów od zawsze zastanawiali się jak psy postrzegają świat. Jak działa ich wzrok? Może psy widzą tylko odcienie szarości? Czy czerwona zabawka jest bardziej atrakcyjna niż niebieska? Czy psy widzą barwy, a jeśli tak to, czy wszystkie?

Co widzi pies?

Oko psa zbudowane jest bardzo podobnie do oka ludzkiego. Jednak różnice w budowie anatomicznej samego narządu wzroku, ale też głowy, sprawiają, że psy nie tylko posiadają szersze pole widzenia niż człowiek, ale także lepiej widzą w warunkach słabego oświetlenia. W porównaniu do człowieka, czworonogi słabiej rozpoznają część barw.

Wyjątkowo szerokie pole widzenia pozwala psom, nawet tym ze spłaszczoną twarzoczaszką, zauważać przedmioty znajdujące się nie tylko przed nimi, ale i te, które są znacznie odchylone od osi widzenia. Psy z wydłużoną czaszką posiadają prawie panoramiczne pole widzenia. Charty są bardziej spostrzegawcze, niż buldożki francuskie.

Adaptacją do polowań jest zdecydowanie większa niż u człowieka, ilość receptorów na powierzchni siatkówki oka, odpowiedzialnych za postrzeganie ruchu. Psy są zdolne zobaczyć nawet najmniejszy ruch i nie muszą ukierunkowywać wzroku w stronę poruszającego się obiektu.

Czy pies widzi kolory?

Do niedawna panowało przekonanie, że psy postrzegają świat w odcieniach szarości. Przyczyną tego był brak reakcji psów na niektóre barwy. Badania naukowe dowiodły, że najlepszy przyjaciel człowieka, na siatkówce oka, posiada dwa rodzaje receptorów reagujących na barwy, o jeden mniej niż człowiek. W związku z tym psy inaczej postrzegają skalę barw.

Oko człowieka rozróżnia sześć barw: zieloną, żółtą, pomarańczową, czerwoną, fioletową i niebieską. Ludzie postrzegają nieskończoną ilość połączeń pomiędzy tymi barwami. Natomiast psy, widzą kolory żółty, niebieski i odcienie szarości. Czerwoną barwę postrzegają jako czerń lub brąz. Fiolet jest dla nich niebieski, a pomarańczowy i zielony to odcienie żółtego. Pies posiada mniejsze spektrum, niż człowiek, ale bardzo dobrze rozróżnia barwy.

Czy pies widzi nocą?

Pies nocą widzi zdecydowanie lepiej niż człowiek, choć gorzej od kota. Jest to zasługą odblaskowej błony, która znajduje się pod siatkówką, a której zadaniem jest kierowanie promieni światła z powrotem na czopki i pręciki odpowiedzialne za odbiór bodźców wzrokowych. Skutkuje to zwiększeniem kontrastu i jasności obrazu.

W lepszym widzeniu nocą pomaga psom również duża źrenica. Przez większy otwór źreniczny przechodzi więcej światła i pobudza światłoczułe receptory.

Pies doskonale odróżnienia odcienie szarości, co również pomaga mu w orientacji w otoczeniu. Choć przyjmuje się, że psi wzrok nie jest równie precyzyjny i ostry jak człowieka, to wraz z innymi, bardziej wyostrzonymi zmysłami, węchem i słuchem, spełnia swoje zadanie ewolucyjne.