Czy zapachy mogą pomagać w odchudzaniu?

0
224
Czy zapachy mogą pomagać w odchudzaniu?

Wiele ostatnio słyszy się o tzw. aromaterapii, czyli jednym z działów medycyny alternatywnej, który wykorzystuje niedocenianą często siłę zapachu. Aromaterapia wpływać może zarówno na nasz nastrój, jak i procesy poznawcze a nawet… figurę! Odkryj z nami niespotykane właściwości olejków aromatycznych, które pomogą również w utracie zbędnych kilogramów.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia, zwana również „aromatoterapią”, wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości, a także w ogólnym usprawnieniu działania całego naszego organizmu już od ponad pięciu tysięcy lat! Jednak swoją oficjalną nazwę uzyskała dopiero za sprawą Rene-Maurice’a Gatefosse’a, francuskiego chemika, który do sprawy podszedł z właściwym badaczowi, naukowym zacięciem. Swoje odkrycia na temat funkcji zapachów zebrał w tomie „Aromaterapia” opowiadającym o zastosowaniach tej nowej-starej gałęzi medycyny naturalnej, która dziś prężnie rozwija się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, a także krajach Europy Zachodniej. Aromaterapię stosować możemy w wielu różnych odsłonach – za pomocą zdrowotnych inhalacji, regenerujących kąpieli, odprężających masaży a także relaksujących okładów. Niekiedy przydać się może również lampka aromatyczna – proste w obsłudze, często również dekoracyjne urządzenie, które pozwoli napawać się wybranym aromatem w domowej przestrzeni.

Każdy z tych sposobów to metoda na wprowadzenie do ciała, za pomocą zmysłu węchu, określonych zapachów, których źródłem są naturalne olejki aromatyczne. Działanie takich olejków obejmuje m.in. funkcje antyseptyczne, antydepresyjne czy wzmacniające odporność. Dziś dużo mówi się również o wykorzystywaniu ich w procesie odchudzania.

„Odchudzające” zapachy

Aromaterapia stanowić może nowoczesne uzupełnienie szeroko zakrojonej kuracji odchudzającej. Odpowiednio dostosowane do nas ćwiczenia, najlepsza dieta, najlepsze tabletki na odchudzanie, a wszystko to wspomagane określonymi zapachami może stanowić idealną receptę na nową sylwetkę. Jakie zapachy są najlepsze na pozbycie się zbędnego tłuszczyku? Przy wyborze odpowiedniego olejku najważniejsze to określić przyczynę naszej nadwagi. Może być to podjadanie spowodowane stresem lub nadmiar wody w organizmie. Jeśli Twoim problemem jest nadmierny apetyt, wybierz olejek grejpfrutowy. Wystarczą inhalacje składające się z trzech do pięciu wdechów, powtarzane sześć razy dziennie, by zauważyć różnicę. Drażni Cię zapach cytrusów? Na nadmierne łaknienie pomoże również aromat oliwy z oliwek. Gdy Twoje ciało nie radzi sobie z zatrzymywaniem płynów, poleca się m.in. olejek jałowca oraz cyprysu, które bez problemu można zmieszać (ok. 12 kropel jałowca, ok 13 kropel cyprysu, a wszystko to połączone z 50 ml żożoby). Taką miksturę nanieś bezpośrednio na skórę i wcieraj cierpliwie. Cyprysu i jałowca w dawce 4-5 kropel dodać możesz również do gorącej kąpieli. W czasie odchudzania ważne jest również, by zachować optymistyczne podejście. W tym celu warto użyć olejków z cytryny, limetki czy lawendy, które dodadzą witalności i pozwolą Ci dłużej wytrwać w dietetycznych postanowieniach.

Warto podkreślić, ze aromaterapia powinna w 100% opierać się na olejkach naturalnych i bezpiecznych. Jeśli w trakcie odchudzania stosujemy również suplementy diety, najlepiej by one również bazowały na zdrowych substancjach pochodzenia roślinnego. Często poleca się preparaty z ekstraktami z garcinii cambogii, guarany, zielonej kawy, a ostatnio wielką popularność zdobywa pokrzywa indyjska. Cena takich specyfików często sprawia, że są one osiągalne nawet dla tych, którzy szczególnie dbają o zwartość swojego portfela. Jedno większe opakowanie zawierające na ogół 60 tabletek starcza bowiem na całą miesięczną, kompleksową kurację. Łącząc ekologiczne suplementy z właściwą dawką wysiłku fizycznego, odpowiednio skomponowanym jadłospisem oraz nowym „asem w rękawie” w postaci olejków eterycznych, możemy liczyć na szybkie, ale i też pozostające z nami na długo efekty.