Stres jest powszechnym zjawiskiem, wynikającym m.in. ze zbyt szybkiego tempa życia. Jest on odpowiedzią organizmu na zewnętrzne czynniki. Na początku działa mobilizująco na organizm (jest to tzw. eustres), jednak kiedy jest zbyt nasilony i się przedłuża, należy z nim walczyć (wtedy jest to dystres). Nadmierny stres jest szkodliwy dla zdrowia. Zlekceważenie problemu może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu. Warto poznać techniki radzenia sobie ze stresem.
Jakie są objawy nadmiernego stresu?
– lęk
– zmienność nastrojów
– problemy z koncentracją
– zaburzenia snu
– spadek libido
– przyspieszone bicie serca
– osłabienie odporności
– zaburzenia hormonalne
– nerwowość
– bóle brzucha, nudności, biegunki lub zaparcia
– ból i zawroty głowy
– wzrost ciśnienia krwi
– kołatanie serca
Jak radzić sobie ze stresem?
Warto przetestować różne taktyki walki ze stresem i sprawdzić, które najlepiej na nas działają. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku metod.
Aktywność fizyczna
Wysiłek fizyczny powoduje spadek hormonu stresu – kortyzolu, a dodatkowo wzrost endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wiele osób rezygnuje z uprawiania sportu z powodu braku czasu, jednak warto postarać się wygospodarować chociaż chwilkę każdego dnia na umiarkowany ruch. Może to być wyciszający spacer, relaksująca joga, pływanie, energiczny taniec czy też trening bokserski. Każdy powinien znaleźć taką formę ruchu, jaka najbardziej mu odpowiada. Warto włączyć ruch do codziennego harmonogramu ze względu na jego świetny wpływ na poprawę zdrowia i redukcję stresu.
Rozmowa
Spotkanie z bliską osobą i podzielenie się z nią troskami jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie poziomu stresu. Rozmowa pozwala spojrzeć na wiele problemów z innej perspektywy. Wsparcie najbliższych jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim możemy zyskać siły do zmierzenia się z codziennymi problemami.
Aromaterapia
Olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin posiadają wiele właściwości, m.in. redukujące stres i napięcie. Można je wykorzystać do inhalacji, która polega na dodaniu kilku kropli olejku do wrzątku i wdychaniu unoszącej się pary. Innym sposobem jest masaż rozcieńczonymi olejkami. Popularnym rozwiązaniem jest przygotowanie 20-minutowej relaksującej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych o działaniu wyciszającym, np. olejkiem lawendowym, walerianowym, różanym, ylang-ylang czy miętowym.
Zioła
Aromatyczny napar z ziół pomoże się wyciszyć i ułatwi zasypianie. Picie ziół może być pomocne w stanach zwiększonego narażenia na stres, przy problemach z zasypianiem i nadmierną nerwowością.
Jakie zioła stosować na stres? W tym przypadku zalecane są następujące surowce zielarskie:
– liść melisy lekarskiej (Melissa officinalis)
– korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis)
– kwiat lawendy (Lavandula officinalis)
– szyszki chmielu (Humulus lupulus)
– ziele męczennicy cielistej (Passiflora incarnata)
Stres dotyka praktycznie każdego z nas, dlatego warto nauczyć się obniżać jego poziom. Chwila odpoczynku i relaksu każdego dnia na pewno przyniesie korzystny efekt.