Czym nie wolno karmić psa?

0
88

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego zasługuje na najlepszą opiekę, a jednym z jej ważnych aspektów jest dbanie o prawidłowe żywienie. Istnieje szereg produktów, które szkodzą zdrowiu i życiu naszych pupili i absolutnie nie mogą znaleźć się w ich diecie.

Czekolada i inne produkty zawierające kakao

Choć czekolada nie stanowi niebezpieczeństwa dla ludzi, może doprowadzić do śmierci psa. Wszystkiemu winna jest zawarta w ziarnach kakaowca teobromina. Organizm zwierzęcia metabolizuje ją bardzo wolno, dlatego przyczynia się do zatruć, których objawami są: trudności z oddychaniem, biegunka, wymioty oraz zaburzenia rytmu serca i sztywność mięśni.

Etanol

Pies może zatruć się alkoholem pochodzącym z napoju wysokoprocentowego oraz zepsutych owoców czy surowego ciasta drożdżowego. Już niewielka dawka etanolu wywołuje u zwierzęcia bóle brzucha, wymioty, zaburzenia oddychania i oddawania moczu, a nawet śpiączkę lub uszkodzenie układu nerwowego.

Czosnek, cebula i szczypiorek

Psom nie wolno spożywać tych warzyw ani na surowo, ani po obróbce termicznej, gdyż zawarte w nich substancje prowadzą do uszkodzenia czerwonych krwinek. Nawet 5 g cebuli może wywołać ciężkie zatrucie objawiające się bladością błon śluzowych, niedokrwistością, przyspieszonym oddechem, a także niewydolnością nerek i żółtaczką.

Winogrona i rodzynki

Choć nie wiadomo, jaka substancja zawarta w winogronach szkodzi psom, nawet niewielka ilość tych owoców (10-12 sztuk) stanowi śmiertelne zagrożenie dla ich życia. Do objawów zatrucia zaliczają się wymioty, bóle brzucha, biegunka oraz niewydolność nerek. Mogą one wystąpić do kilku dni po spożyciu.

Kocia karma i kości

Te produkty z pozoru wydają się niegroźne, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia psa. Pokarm przeznaczony dla kotów zawiera zbyt dużą jak na zapotrzebowanie psów ilość białka, które może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Natomiast kości, zwłaszcza drobiowe i rybie ości, powodują zaparcia, niedrożność czy niebezpieczną dla życia zwierzęcia perforację jelit.

Awokado

Miąższ tego owocu nie jest szkodliwy dla psów. Największe zagrożenie stanowi pestka, gdyż może utkwić w przewodzie pokarmowym i konieczne będzie jej chirurgiczne usunięcie. Przenikający w czasie uprawy do skórki awokado środek grzybobójczy persyna, stwarza zagrożenie dla zdrowia innych zwierząt np. królików czy ptaków, więc w przypadku psów również należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z tym owocem.

Inne produkty

Psom nie wolno spożywać również:

  • kofeiny,
  • przypraw tj. sól czy pieprz,
  • mleka,
  • ksylitolu,
  • orzechów makadamia,
  • pestek owoców: jabłek, wiśni czy moreli.

Właściciele psów powinni zadbać o to, by te produkty nie znalazły się w miejscach, do których ich pupile mają łatwy dostęp. Jeśli zwierzę spożyje produkt z zakazanej listy, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, by zwiększyć szansę na wyzdrowienie.