Dieta wegetariańska wady i zalety

0
273
Dieta wegetariańska wady i zalety

Dieta, czy moda?

W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się dieta wegetariańska. Wiele osób nadal jednak twierdzi, że dieta wegetariańska nie potrafi być ciekawa i są to jedynie nudne warzywa i owoce. Nic bardziej mylnego! Każda dieta, jeśli będzie odpowiednio prowadzona, potrafi przynieść oczekiwane przez nas efekty. Jak zatem z bliska wygląda dieta wegetariańska? Jakie są jej zalety oraz jakie wady w sobie skrywa? Zanim dogłębnie zapoznamy się z tematem, musimy przede wszystkim rozróżniać dwa najważniejsze pojęcia, czyli dietę wegańską oraz wegetariańską. Bardzo często ludzie mylą te dwie diety ze sobą. Dieta wegetariańska wyklucza jedynie spożywanie mięsa. Możemy zatem pozwolić sobie na sery, mleko, ryby i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Z kolei dieta wegańska jest nieco bardziej restrykcyjna, ponieważ zabrania ona przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Jest to tak naprawdę jedyna, ale zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma dietami. Dodatkowo weganizm jest jedną z odmian wegetarianizmu, a tych z kolei jest jeszcze wiele, w zależności od tego, jakie produkty wykluczamy z diety.

Zalety diety wegetariańskiej

Do najważniejszych zalet diety wegetariańskiej zalicza się przede wszystkim wyeliminowanie przetworzonych produktów. Dzieje się tak dzięki temu, że bardzo często nie dbamy o to, co kupujemy i decydujemy się na wysoko przetworzone produkty mięsne. Dodatkowo warzywa i owoce, na których opiera się dieta, są najczęściej świeże oraz oczywiście niezwykle zdrowe. Nie możemy jednak ograniczać się do samych warzyw i owoców, ale warto również znaleźć roślinne zamienniki mięsnych produktów. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich są kotlety sojowe oraz np. wegetariański gyros z ciecierzycy, czy też mięso do burgerów zrobione z buraków oraz pestek słonecznika. Dzięki owocom i warzywom dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Wady diety wegetariańskiej

Nie zawsze jednak jest tak kolorowo. Dieta wegetariańska ma niestety również kilka minusów. Zazwyczaj wynikają one przede wszystkim ze złego rozplanowania oraz z braku zróżnicowania. Dodatkowo musimy zwrócić dużą uwagę na to, ile białka spożywamy. Przy standardowej diecie to właśnie z produktów mięsnych pochodzi największa ilość spożywanego przez nas białka. Zatem gdy zdecydujemy się przejść na dietę wegetariańską, musimy zapewnić sobie inne źródło niezwykle cennego białka. Nie możemy również zapominać o innych witaminach i minerałach takich jak np. żelazo, wapno oraz cynk. Ich źródłem są głównie produkty mięsne i jeśli nie będziemy w stanie ich zastąpić warto zastanowić się nad suplementacją poszczególnych składników.