Wykonanie jogurtu w domowych warunkach wydaje się być zdaniem niezwykle skomplikowanym. Tymczasem do jego realizacji potrzebne jest zaledwie kilka składników i niewiele akcesoriów. Nie jest to jednak metoda polecana osobom niecierpliwym, ponieważ wykonanie dobrego jogurtu wymaga nieco czasu. Podpowiadamy w jaki sposób można wykonać go samodzielnie.
Dlaczego warto jest zrobić samodzielnie jogurt?
Na rynku mamy szeroki wybór jeśli chodzi o jogurty w kwestii ich pojemności, smaku, marki czy ceny. Niestety pomimo ogólnie dobrze wyglądającego ze strony wizualnej produktu, a tym bardziej korzystnego ze względu na walory smakowe, niestety nie są to produkty, które można nazwać w pełni wartościowymi pod względem składu.
Jak się okazuje na polskim rynku jest dosłownie kilka naturalnych jogurtów, które warto jest brać pod uwagę. I chociaż sama jego nazwa wskazuje, że powinien to być towar jak najbardziej naturalny, niestety tak nie jest. Większość sprzedawanych artykułów tego typu na pierwszym miejscu posiada sproszkowane mleko, białka mleka czy żelatynę. Najlepszy skład wykazują jogurty posiadające żywe kultury bakterii oraz mleko.
Samodzielnie wykonany jogurt jest przede wszystkim o wiele tańszy od sklepowego, zwłaszcza jeśli posiadamy już kultury bakterii pochodzące z poprzedniego przygotowywania.
Jak samodzielnie zrobić jogurt?
Do jego wykonania w praktyce potrzeba naprawdę niewiele zarówno składników, jak i sprzętu. Najtrudniej jest zacząć, później to zadanie jest o wiele prostsze, ze względu chociażby na posiadane już kultury bakterii.
Zaczynamy od zagotowania mleka na niewielkim ogniu. Już na tym etapie definiowane będzie jak będzie wyglądał gotowy produkt, ponieważ im dłużej mleko będzie gotowane, tym gęstszy będzie jogurt. Jeżeli zatem przepadasz za takim rodzajem jogurtu, warto jest nieco poświęcić swojego czasu na tę czynność. Ponadto ważna jest tłustość mleka – im jest ono tłustsze, również tym gęstszy wyjdzie jogurt.
Kluczowe w całym procesie produkcyjnym jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury przygotowywanych składników. Z uwagi na to warto jest zaopatrzyć się w specjalny termometr, jednak w późniejszym czasie z pewnością nabyta praktyka pozwoli na samodzielną ocenę temperatury. W momencie podgrzewania powinna ona wynosić ok 85 stopni. Po zdjęciu z ognia powinno zostać wystudzone do 45-46 stopni.
Następnym krokiem jest dodanie do mleka kultur bakterii, które mogą pochodzić z poprzednich produkcji lub po prostu z kupionego (wysokiej jakości) jogurtu. Wartość powinna wynosić 100 ml podgrzanego jogurtu na 1 litr mleka.
Otrzymany produkt należy przelać do specjalnego pojemnika jakim jest jogurtownica lub do słoiczków. Powinny one jednak być pod przykryciem i stać w ciepłym miejscu, np. koło kaloryfera. Tutaj znowu liczy się zachowanie odpowiedniej temperatury, ponieważ podczas rozwoju kultur bakterii powinna ona wynosić 44-43 stopnie C. Tak przygotowana mieszanka powinna dojrzewać ok. 6-12 godzin – im dłużej będzie to trwało, tym gęstszy produkt otrzymamy.
Czym charakteryzuje się jogurt domowej roboty?
Przede wszystkim jogurt wykonany w domowych warunkach jest nieco mniej słodki. Jeśli zatem chcemy go dosłodzić, warto jest sięgać po naturalne produkty, takie jak miód czy ksylitol. Ponadto charakteryzuje się nieco większą kwaskowatością. Należy przechowywać go w lodówce, jest zdatny do spożycia przez 5-7 dni.
Oczywiście jest to produkt o wiele zdrowszy od tego, jaki można zakupić w sklepach, a satysfakcja z wykonania takiego jogurtu samodzielnie, gwarantowana!