Góra Jana na Węgrzech

0
516

Panorama Budapesztu i okolic rozciągająca się na wiele, wiele kilometrów.Gdzie wybrać się w niedzielne popołudnie w Budapeszcie, gdy nie mamy już nic ciekawego do roboty w Budapeszcie, jeżeli w ogóle jest to możliwe? Zachęcam do odwiedzenia János Hill, czyli Góry Jana, zwanej przez zaprzyjaźnionych Węgrów, János Hegy.

JÁNOS HILL

Ta wspaniała miejscówka, z niesamowitym widokiem, to miejsce dla samotników jak i rodzin z dzieciakami. Miejsca do spacerów, bezproblemowy dojazd i dojście z kilku stron, a na samym końcu wyciąg krzesełkowy oraz wieża widokowa Elżbiety (Erzsébet kilátó). Jeżeli ktoś spędza więcej czasu w Budapeszcie, ta okolica to idealne miejsce dla biegaczy, rowerzystów, do uprawiania nordic walkingu.

Lokalsi mówią, że przy świetnych warunkach atmosferycznych jesteśmy w stanie zobaczyć najwyższe szczyty naszych Tatr. Jeżeli to prawda, to koniecznie ktoś z was musi to potwierdzić. Dla mnie wystarczyły jednak dobre warunki oświetleniowe, lekki wiatr i kompan w podróży. Poza tym widok z samej wierzy widokowej jest niesamowity. Widać z niej cały Budapeszt oraz sąsiednie miejscowości, takie jak pobliskie Budakeszi czy odległe o 50 km Székesfehérvár.

Sam byłem tam dwa razy i za każdym razem cieszyłem się jak dziecko, takich zapierających dech w piersiach widoków, nie ogląda się zbyt często. Jak najłatwiej dostać się na János Hill? Najlepiej moim zdaniem, trafić na Széll Kálmán tér. Takim najprostszym sposobem będzie wejście do metra czerwonego M2 lub podróż tramwajem numer 4 lub 6. Stamtąd już jest kilka opcji na dotarcie do podnóży János Hill lub też wysiadka z autobusu na pewnej wysokości, skąd trasa nie jest męcząca i w miarę łatwa do pokonania. Sam korzystałem z trzech linii autobusowych i o tych właśnie napiszę.

Trasa dojazdu na JÁNOS HILL

Coś dla zwolenników dłuższych spacerów. Z Széll Kálmán tér, odjeżdża autobus 222 lub 22A. Jedzie on do wspomnianej wcześniej Budakeszi, Honfoglalás sétány, to jest stacja końcowa. Nas natomiast interesuje przystanek Dénes utca. Kiedy na nim wysiądziemy, przechodzimy na drugą stronę ulicy i wchodzimy w uliczkę o nazwie Árnyas út, którą idziemy aż do przecięcia się z ulicą Zugligeti út. Skręcając w prawo, wędrując w górę tej ulicy dojdziemy do ośrodka kempingowego oraz do budynki wyciągu krzesełkowego. W to samo miejsce można dostać się również bezpośrednio, przy pomocy autobusu numer 102.

Jest również sposób na dostanie się od innej strony na János Hill. Musimy znaleźć autobus numer 21A, który kieruje się w stronę Normafa. Jest to przystanek, który nas interesuje oraz ostatni na trasie, więc trafić tam jest niezwykle łatwo. Ja polecam jednak wysiadkę na przed ostatnim przystanku, z którego można wybrać się już pieszo w stronę wierzy widokowej Elżbiety. Od tej strony znajdują się ścieżki, po których biega mnóstwo miejscowych oraz jeżdżą rowerzyści.