Koty spędzają dużo czasu na utrzymaniu higieny. Warto mu w tym pomóc nie tylko dbając o jego sierść, ale także pazury i zęby.
Podczas pielęgnacji kota bardzo istotny jest wczesny start i szybkie nawiązywanie relacji. Takie zachowanie naśladuje więź, jaka powstaje pomiędzy matką, a jej młodymi. Im szybciej nauczysz kota, że chcesz mu pomóc, tym pielęgnacja później będzie łatwiejsza. Bardzo dobrą praktyką podczas pielęgnacji kota jest także zapoznanie go ze szczotką i grzebieniem. Daj mu się nimi pobawić. To pozwoli mu uniknąć nerwów podczas pierwszego szczotkowania.
Jak pielęgnować kocią sierść?
Przed szczotkowaniem należy delikatnie go głaskać, co pozwoli mu się rozluźnić. Następnie można przystąpić do czesania. To powinno zaczynać się na głowie i kończyć na ogonie. Zwróć szczególną uwagę na głowę kota. To miejsce należy czesać bardzo delikatnie. W trakcie czesania warto sprawdzaj stan sierści i poszukuj pcheł lub pasożytów. Potem należy wyszczotkować dokładnie futru, co pozwoli się pozbyć martwych włosków.
Bardzo problematyczne mogą być kołtuny, które znacznie utrudniają czesanie. Musisz zająć się nimi przed czesaniem. Kołtuny można delikatnie rozplątać palcami i usunąć. Jeśli kot często wychodzi i jest brudny, możesz wykorzystać wilgotną ściereczkę. Warto ją jednak dokładnie wycisnąć, a co ważniejsze nie korzystać z mydła, które może podrażnić skórę pupila.
Zadbaj o zdrowe zęby
Kocie zęby powinny być czyste i bez osadów, a jego dziąsła powinny być różowe. Ten kolor oznacza bowiem, że są zdrowe. Jama ustna kota powinna być sprawdzana regularnie, ponieważ zwierzę musi się do tego przyzwyczaić. Oswojony w ten sposób kot będzie także pozwalał sobie bez problemów czyścić zęby lub podawać lekarstwa.
Zadbaj też o kocie pazury
Koty uwielbiają drapać meble i inne rzeczy. To naturalne zachowanie dla kotów, które uważają dom za swoje terytorium. W ten sposób koty przygotowują się do polowania i jednocześnie oznaczają swoje miejsce życia zapachem. By uniknąć podrapanych mebli, a jednocześnie pomóc kotu warto zainwestować w drapak. Ten działać będzie jak pilnik dla pazurów. Gdy jednak będzie dorosły, pazury będzie trzeba obcinać. By uniknąć późniejszych zadrapań, które powstają, gdy kot się broni, warto go do tego przyzwyczaić. Zrobić to można, pielęgnując kocie łapki od najmłodszych lat. Jeśli nie jesteś pewien jak to zrobić, zapytaj swojego weterynarza. Ten wszystko Ci pokaże i wytłumaczy.
Dbając o swojego pupila, zapewnisz mu zdrowe i szczęśliwe życie, a szczęśliwe zwierzę to szczęśliwy właściciel. Warto poświęcić kotu chwilę czasu i poddać go pielęgnacji.