Jak dbać o swojego psa?

0
439
Jak dbać o swojego psa?

Dbanie o psa. Na czym ono tak właściwie polega?

Kompletną podstawą, od której należy zacząć, jest odżywianie. Znaczenie ma tutaj odpowiednia karma oraz dostęp do wody. Dla wielu osób niezaznajomionych z opieką nad pupilem w tym miejscu pojęcie dbania o psa, by się zakończyło, jednak tak naprawdę jest to absolutne minimum, jakie należy wykonać. Potrzeby psów są znacznie szerszym pojęciem, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Aby nasi czworonożni przyjaciele mogli odczuć szczęście, bezpieczeństwo oraz zdrowie należy zadbać o zapewnienie im:

  • Odpowiedniej ilości spacerów, zabawy i ruchu — psy potrzebują zajęcia, a także czasu na to by się „wyszaleć” i rozprostować swoje nogi. Spacery powinny być czymś więcej niż wyjściem na krótkie załatwienie swoich potrzeb. Można to urozmaicić, zmieniając od czasu do czasu trasy naszych spacerów, zabierając ze sobą zabawki np. do aportowania (Tylko i wyłącznie w bezpiecznych miejscach z dala od ulic i innych niebezpieczeństw!) oraz pozwalając swoim psom na spotkania z innymi pupilami (o ile dobrze się dogadują i czują w tym towarzystwie komfortowo). Trzeba także pamiętać o pozwoleniu psu na wąchanie, ponieważ dla nich jest to potrzeba tak ważna, jak dla nas oddychanie.
  • Zasad — tak, psy potrzebują zasad! Wiedza o tym, co im wolno, a czego nie jest jedną z najważniejszych potrzeb, jakich potrzebują. Zasady nie tylko nauczą psa stosownego zachowania, ale także zapewnią mu pewną równowagę w życiu, oddzielając rzeczy dobre od tych złych. Pupil nie będzie pozwalał sobie na wszelkie zachowania i będzie się uczył na podstawie swoich własnych błędów.
  • Higieny — tutaj wszystko zależy głównie od rasy naszego pupila. Są psy długowłose, które potrzebują częstego i regularnego czesania, kąpieli oraz strzyżenia, lecz są też inne rasy psów, którym takie zabiegi wystarczą tylko od czasu do czasu. Warto więcej przeczytać na ten temat i dowiedzieć się, jakie zasady higieny my powinniśmy stosować przy naszym pupilu.
  • Odpowiedniej diety — pies potrzebuje odpowiedniej dawki witamin i zbilansowanego pożywienia. Każdy pies ma swoje indywidualne wymagania i jak dla jednego psa pewna karma byłaby idealna, tak dla drugiego już nie. Warto próbować wielu produktów i samemu przekonać się, co naszemu pupilowi smakuje i odpowiada bardziej.
  • Kontaktu z właścicielem — rozmowy z pupilem nie tylko znacznie zbliżają nas z czworonogiem, ale także uczą go nowych słów i rzeczy. Psy są w stanie zapamiętać wiele słów, które kojarzą z określonymi wydarzeniami i odczuciami. Kiedy będziemy dużo z nimi rozmawiać, sami szybko zauważymy, jak skuteczne przynosi to efekty! W dodatku kontakt z właścicielem zapewnia im potrzebę towarzystwa, bliskości i uczy ich zaufania.

Adopcja = odpowiedzialność

W momencie adoptowania pupila równo znacznie przyjmujemy na siebie odpowiedzialność za naszego czworonoga oraz jego działania. Dalsze wychowanie, a także zdrowie psiaka zależy w głównej mierze od nas. Psy bacznie obserwują swoich właścicieli i nieraz naśladują ich zachowania, kształtując swój charakter podobnie do naszego. Pies inaczej zachowywałby się po miesiącu w naszym domu, a w domu sąsiadki/przyjaciela/znajomego. Mamy naprawdę ogromny wpływ na temperament pupili. Agresja czworonogów nie bierze się znikąd, a nawet jeśli się pojawia, należy jej zapobiegać i zdefiniować źródło takiego zachowania, a nie karać! Warczenie, rzucanie się na ludzi, psy i dzieci nie zawsze musi oznaczać agresję psa, a głośne zawołanie „Odejdź! Odsuń się!” będące skutkiem przykrego doświadczenia z przeszłości.

Inną ważną kwestią jest podejmowanie decyzji za naszych pupili, które będą miały znaczenie dla ich zdrowia.

Kastracja

Kastracja psa jest decyzją, nad którą każdy powinien dłużej się zastanowić. Nie chodzi tu wyłącznie o zapobiegnięcie niekontrolowanego rozmnażania się, ale także o zmniejszenie ryzyka występowania niektórych chorób. Kastracja, choć kosztowna możne okazać się naprawdę konieczna w opiece o zdrowie naszego zwierzaka.

W przypadku suczki jest to:

  • zabezpieczenie przed ciążą urojoną,
  • zmniejszona podatność na takie choroby jak nowotwory sutka,
  • zabezpieczenie przed niechcianą ciążą,
  • zapobiegnięcie występującej zwykle dwa razy w roku cieczce.

W przypadku samców:

  • zmniejszona skłonność do ucieczek w poszukiwaniu samic,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych np. raka jąder,
  • zabezpieczenie suk z Twojego regionu przed niechcianą ciążą.

Każdy pies jest inny

Warto pamiętać, że każdy pies jest na swój sposób wyjątkowy i nie każda porada znaleziona w Internecie, czy też usłyszana od innych będzie skuteczna w przypadku twojego pupila. Potrzeby twojego psa są unikalne i mogą być inne nie tylko ze względu na rasę, ale także charakter. Niektóre psy mogą potrzebować mniejszej ilości ruchu, inne wręcz przeciwnie, ciągle będą chcieć przebywać na zewnątrz. Są psy, których praktycznie nigdy nie trzeba czesać i kąpać, jednak są też takie, które potrzebują tego prawie cały czas.

Najlepszą radą jest więc poznanie swojego towarzysza i zastosowanie własnych rad, opartych na podstawie jego potrzeb 😉