Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Kilka wskazówek

0
248

Chodzenia na smyczy to niezbędna umiejętność i żaden pies nie uniknie tej, czasem bardzo żmudnej, nauki. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Czy smaczki i pozytywne nastawienie wystarczą, czy może konieczna jest pomoc behawiorysty?

Obroża czy smycz?

Przed rozpoczęciem nauki, opiekun psa musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Dla szczeniaka najlepsza będzie elastyczna i długa smycz, co najmniej 3 m. Taka długość pozwala na swobodną eksplorację terenu i obwąchiwanie każdego krzaczka. Ułatwia też zmianę tempa marszu.

Obroża, czy smycz – to bardzo ważne pytanie. Cokolwiek zakupimy, to oswajanie psa z nową rzeczą powinno przebiegać stopniowo i w warunkach, w których czuje się on bezpiecznie. Szelki zalecane są jako pierwszy wybór, jednakże tylko dla psów, które nie wykazują tendencji do ciągnięcia na smyczy. Obroża ułatwia opanowanie krnąbrnego czworonoga.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy – najtrudniejszy pierwszy krok

Pierwsze spacery powinny odbywać się na długiej smyczy, jednak jeśli udajemy się w ruchliwe miejsce, to należy wybrać smycz krótszą. Na smycz automatyczną jest jeszcze za wcześnie.

Szczenięta szybki opanowują chodzenie na luźnej smyczy. Pomocne są smaczki i spokojne otoczenie. Teraz najważniejsze są cierpliwość, systematyczność i konsekwencja.

Jeśli podczas spaceru pies szarpnie smycz, należy zatrzymać się i poczekać, aż ją poluzuje. Gdy zaprzestanie szarpania, można kontynuować spacer. Szczeniak powinien szybko zrozumieć, że spacer trwa, gdy smycz nie jest napięta. Jeśli piesek nadal szarpie, można zmienić kierunek marszu. Za każdym razem, gdy zwierzak spróbuję się nagle oddalić, opiekun powinien się zatrzymać i zaczekać na poluzowanie smyczy.

Takie postępowanie stanowi jasny sygnał dla psa, że ciągnąc smycz nie osiągnie swojego celu. Część psów zrozumie tą lekcje bardzo szybko, inne będą długo testować stanowczość ludzkiego towarzysza. Nauka chodzenia na smyczy może potrwać nawet kilka miesięcy, choć zazwyczaj wystarczy kilka tygodni regularnych spacerów. Najważniejsze, aby się nie zniechęcać i nie tracić cierpliwości.

Na każdy spacer należy zabierać smaczki. Poprawne zachowanie psa, poluzowanie smyczy, spokojny marsz, powinny być zawsze nagradzane. Pies szybko skojarzy nagrodę z właściwym zachowaniem i da to mu dodatkową motywację do panowania nad emocjami.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Nauczenie dorosłego psa chodzenia na smyczy opiera się na takich samych zasadach, co szkolenie szczeniaka. Czasami będzie to nie lada wyzwanie, gdyż dorosłe psy mają już swoją biografię i mogą mieć przykre doświadczenia ze smyczą lub obrożą. Opiekun musi sprawić, aby akcesoria te kojarzyły się psu z czymś miłym. Wyrabiając nowe nawyki spacerowe, nie należy krzyczeć i szarpać psa, gdyż tylko potęguje to jego stres i niezrozumienie sytuacji.