Jak oduczyć psa spania na łóżku?

0
224

Jak oduczyć psa spania na łóżku?

Wielu opiekunów pozwala spać swojemu zwierzakowi w łóżku, szczególnie gdy jest jeszcze szczeniakiem lub zostało adoptowane. Po pewnym czasie może stać się to uciążliwe i wiele osób może chcieć przestać spać z psem w łóżku.

Najważniejsze zasady

Bardzo ważnym szkoleniem, które należy wprowadzić przed rozpoczęciem szkolenia psa, jest unieruchomienie. Warto korzystać z tego rozwiązania gdy nie można w pełni kontrolować zachowania swojego zwierzaka. W takim przypadku może warto uniemożliwić wejście na łóżko tak, aby pies nie mógł się na nie wspiąć. Na przykład położenie folii na łóżku sprawia, że wskoczenie na nie staje się mniej atrakcyjne. Dobrym pomysłem jest również ustawienie krzeseł w jednej linii, tak aby pies nie mógł wspiąć się na łóżko. Skorzystać można z tego typu rozwiązania, jeśli jest się poza domem lub nie ma się czasu na opiekę nad psem i nie ma się wówczas wpływu na jego zachowanie.

Szkolenie z psem

Trening, który nazwać można szkoleniem jest również bardzo ważny, aby zapobiec spaniu psa w łóżku. W takim przypadku zwierzak musi być bardzo dobry i słuchać się dwóch poleceń. Jednym z nich jest komenda „nie”, która jest komunikatem dla psa mówiącym „proszę, przestań się tak zachowywać, ponieważ nie jest ono dobrze oraz „na miejsce” – polecenie, które pozwala odesłać czworonożnego przyjaciela na jego posłanie i pozwolić mu zostać tam na dłużej. Pozostanie w danym miejscu dłużej niż kilka minut jest dobre i oznacza, że pies się słucha.

Co zrobić w praktyce?

Jeśli widzimy, że pies zbliża się do łóżka i próbuje wskoczyć na nie, powiedz „nie” i powstrzymaj go (np. ręką) aby nie wszedł na łóżko. Jeśli chcesz, aby Twój pies spał w innym miejscu, na swoim posłaniu, poproś go, aby to zrobił i nagrodź go, gdy wykona to zadanie.. To sposób na pokazanie mu, co jest korzystne dla niego, a co nie. Jeśli wejdziemy do sypialni i zobaczymy psa leżącego na łóżku, nie warto próbować go odpychać na siłę. Pamiętać należy, że pies może się przestraszyć, warczeć lub gryźć, gdy nagle wybudzi się go z drzemki. W takiej sytuacji warto nauczyć go komendy „zejdź”. Taką komendę najlepiej nauczyć psa na obiektach innych niż łóżko, więc ćwiczyć można podczas spaceru ze swoim zwierzakiem. Przydać mogą się do tego ławki i niewielkiej wysokości murki.

Co zrobić z psem śpiącym na łóżku w środku nocy?

W tym przypadku warto wrócić do pierwszej opisanej wskazówki. Jeśli nie można w pełni kontrolować zachowania swojego psa, warto użyć sposobów, które uniemożliwią mu takie zachowanie. W tym celu można zainstalować bramkę w drzwiach sypialni i trzymać tym samym psa z dala od łóżka. Aby początek separacji był dla zwierzaka bardziej komfortowy, można dać mu jego ulubioną zabawkę lub gryzak.