Jak poprawić kondycję włosów po zabiegach koloryzacji i stylizacji?

0
240
Jak poprawić kondycję włosów po zabiegach koloryzacji i stylizacji?

Włosy są atrybutem kobiecości. To prawda znana od bardzo dawna i pomimo upływu lat – wciąż aktualna. Trendy we fryzjerstwie zmieniają się z roku na rok, proponując kobietom włosy krótkie, półdługie bądź asymetrycznie wystrzyżone. Jedno jednak pozostaje niezmienne – moda na zdrowo lśniące i piękne włosy.

Utrzymanie włosów w dobrej czy nawet nienagannej kondycji jest zadaniem trudnym, ponieważ codziennie poddajemy je szeregom zabiegów, które poza dobrym efektem wizualnym nie niosą ze sobą w zasadzie dla włosów nic dobrego. Mowa tu oczywiście o farbowaniu, suszeniu i stylizacji. Te trzy czynności potrafią w dość krótkim czasie sprawić, że piękne włosy staną się matowe, zaczną się łamać i wypadać.

Farbowanie

Farbowanie to czynność obciążająca włosy, jednak dość łatwo można poradzić sobie z jego konsekwencjami. Wystarczy delikatna farba do włosów bez amoniaku, najlepiej z koncentratem ziołowym, do tego odżywcza maseczka tuż po farbowaniu i regularna odżywka po każdym myciu. Problem pojawia się wtedy, kiedy zechcemy zmienić kolor włosów z ciemnego na jasny. A zdarza się to bardzo często. Wówczas aplikujemy na włosy palący rozjaśniacz bądź preparat do ściagania koloru. Włosy zostają spalone.

Suszenie i stylizacja.

Aby nie zniszczyć włosów obowiązkowo trzymajmy suszarkę w odległości co najmniej 20-30 centymetrów od głowy. Susząc czeszmy delikatnie włosy szczotką. Co do stylizacji rada jest jedna – używajmy do włosów olejku z jedwabiem. Jedwab odżywia włosy i sprawia, że gorąca prostownica nie uszkadza ich struktury. Nie musimy nakładać jedwabiu na całą powierzchnię włosów – wystarczy kilka kropel na długość 5-10 centymetrów od końca włosów.

Jak pielęgnować i troszczyć się o włosy

Przede wszystkim dobierzmy właściwy szampon do włosów. Ostatnimi czasy dermatolodzy przestrzegają, aby często zmieniać szampon, co zdecydowanie zminimalizuje ryzyko wystąpienia alergii skóry głowy. Dbajmy także o to, aby po myciu włosów nakładać odżywkę, szczególnie tę z keratyną. Keratyna odbudowuje strukturę włosów, wygładza je i odżywia. Regularnie podcinajmy końcówki. Włosy należy także odżywić od wewnątrz, dlatego kobietom ze słabymi i łamliwymi włosami poleca się stosowanie preparatów z wyciągiem ze skrzypu polnego, witamin A i B12.

Włosy są bardzo wrażliwe zarówno na zmiany temperatury jak i promieniowanie UV. Musimy więc dbać o nie o każdej porze roku i unikać w miarę możliwości czynników obciążających. Jeżeli nie wyobrażamy sobie swoich włosów bez stylizacji, koniecznie zaopatrzmy się w środki ochronne.