Jak przygotować dziecko do posiadania psa?

0
300
Jak przygotować dziecko do posiadania psa?

Posiadanie zwierzęcia ma niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nim jednak zdecydujemy się na przygarnięcie do domu czworonoga, warto odpowiednio przygotować dziecko do nowych obowiązków, które związane będą ze zwierzęciem.

Wyjaśnij dziecku zasady traktowania zwierząt

Jeśli będzie to pierwsze zwierzę, które będzie w domu z dzieckiem, musisz odpowiednio wytłumaczyć jak należy traktować czworonoga by nie zrobić mu krzywdy. Musisz bardzo spokojnie i wielokrotnie tłumaczyć, że zwierzęta odczuwają ból. Przekaż dziecku, że nie może tarmosić zwierzęcia z całej siły, ale także ciągnąć go za uszy lub ogon. Musisz też wytłumaczyć, że podobnie jak ludzie, psy potrzebują odpoczynku i też muszą czasami się spokojnie wyspać.

Pierwsze obowiązki

Bardzo ważne jest wyczucie momentu, gdy można dziecku przekazać pierwsze obowiązki związane z dbaniem o zwierzę. Nie można zrobić tego zbyt wcześnie, ponieważ dzieci często łatwo zapominają o różnych rzeczach lub popełniają błędy, gdy nikt ich nie sprawdza. Małe dziecko warto nauczyć przede wszystkim tego, jak funkcjonować w jednym domu i tego, jakie pies może mieć potrzeby i zwyczaje. Pewnie szybko dziecko będzie chciało karmić czworonoga. Możesz mu na to pozwolić, ale przypilnuj go, żeby nie przesadził z ilością jedzenia, które daje zwierzęciu. Warto zabierać także dziecko na spacery, żeby nauczyło się, jak zachowuje się pies podczas wyjścia i co należy robić w różnych sytuacjach.

Starsze dzieci mogą mieć więcej obowiązków, tym bardziej, jeśli to one chciały, żeby zwierzę pojawiło się w domu. Nie możesz jednak zostawić dziecka samemu. Tłumacz mu ile czasu mogą zajmować wszystkie obowiązki — spacery, szczotkowanie, kąpiele. Trzeba być jednak świadomym jednej rzeczy — prędzej czy później obowiązki będziesz musiał wykorzystywać samemu.

Zabierz dziecko do schroniska

Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie dziecka, które chce mieć zwierzę, do schroniska dla zwierząt. W ten sposób pokażesz mu co dzieje się z psami, które zostały porzucone lub zostały zabrane opiekunom, którzy nie wypełniali swoich obowiązków. To uświadomić może dziecku, że pies także jest członkiem rodziny i nie można go zostawić, gdy ten się znudzi. Uświadom też dziecko, że pies to także obowiązek w trakcie wakacji, wyjazdów i egzaminów.

Przygarnięcie czworonoga do zwierzęcia może być cudownym doświadczeniem dla całej rodziny. Należy pamiętać jednak, że to obowiązki na kilkanaście najbliższych lat. Sprawia to, że przed przygarnięciem psa należy odpowiednio przygotować swoje dziecko do tej dużej zmiany w życiu.