Jak uratować gasnącą przyjaźń?

0
321
Jak uratować gasnącą przyjaźń?

Okres między szkołą średnią a studiami jest bardzo ciężki dla naszych przyjaźni z młodości. Nie jesteśmy często w stanie zadbać o nie tak, jakbyśmy chcieli, a do tego mamy inne znajomości, które też wymagają naszej uwagi. Są jednak taki relacje, które chcemy uratować lub odświeżyć, jeśli przez kilka lat nie odzywaliśmy się do danej osoby. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci uratować gasnącą przyjaźń.

Wychodź z inicjatywą, kiedy tylko masz okazję
Wiele relacji umiera, ponieważ żadna ze stron nie wykazuje inicjatywy. Często oczekujemy, że to ta druga osoba okaże nam zainteresowanie. Tymczasem ważne jest, żeby podjąć inicjatywę samemu, zwłaszcza jeśli druga osoba robi to regularnie. Czasami zniechęcamy się, bo mamy wrażenie, że tylko dla nas te relacja ma sens albo że tylko nam na niej zależy. Dlatego staraj się pokazywać, że ta relacja jest dla Ciebie ważna i że chcesz utrzymać waszą przyjaźń. Nawet jeśli nie masz czasu na spotkanie, możesz zadzwonić w drodze z pracy do domu albo napisać wiadomość podczas przerwy na kawę. Nie rób tego jednak, jeśli nie masz ochoty i nie wysyłaj wymuszonych wiadomości.

Nie utrzymuj relacji z sentymentu
Wielu z nas chce utrzymać przyjaźń tylko dlatego, że kiedyś była dla nas ważna. Tymczasem gdy spotykamy się z naszym przyjacielem, mamy wrażenie, że jest to zupełnie obca nam osoba, a wiele cech jego charakteru nas odrzuca. Często dzieje się tak, jeśli poszliśmy do różnych szkół lub pochodzimy z różnych środowisk. Wtedy mamy zupełnie inne standardy i nie wszystko odbieramy tak samo. Nie czuj się w obowiązku utrzymywania relacji, które Cię męczą. Dużo lepiej uczciwie zakończyć taką znajomość i skupić się na rozwijaniu takich, które są dla nas przyjemne. Jeśli będziemy starać się utrzymać przyjaźń na siłę, będzie to bardzo widoczne w naszym zachowaniu.

Staraj się wpleść swojego przyjaciela w swoje życie
Może Ci się wydawać, że dla twojego znajomego nie ma już miejsca w twoim życiu, bo się przeprowadziłeś albo masz zupełnie innych znajomych. Tak naprawdę nie wiemy po prostu, jak możemy daną osobę wprowadzić w nasze życia. Nie chcemy z niczego na jej rzecz rezygnować. Tymczasem jeśli zależy nam na utrzymaniu naszej relacji na dobrym poziomie, musimy poświęcić na to czas i odrobinę przeorganizować swoje życie. Nie bójmy się też przedstawiać naszych obecnych znajomych naszemu przyjacielowi. W ten sposób wpleciemy go do naszej obecnej grupy znajomych, a w ten sposób wprowadzimy go do swojego życia, nie rezygnując z żadnego jego elementu.