Pies nie bez powodu jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, potrafi nawiązać z nami wyjątkową więź. Umila nam czas, pociesza gdy mamy zły dzień i dba o naszą aktywność poprzez długie spacery. Jeśli nie planujesz udziału w wystawach psów rasowych możesz rozważyć adopcję pupila.
Zanim zdecydujesz się na adopcję.
Schroniska oraz fundacje są przepełnione niechcianymi psami, często również tymi po przejściach. Wiele z nich ma małe szanse na dożycie starości w otoczeniu miłości i troski swoich opiekunów. Każde z nich jest w stanie odwdzięczyć się bezwarunkową wiernością, zwierzęta te jednak wymagają czasu, uwagi i odpowiedniej wiedzy opiekuna.
Co powinno wpłynąć na naszą decyzję?
- Czas – warto zastanowić się czego od naszego nowego przyjaciela wymagamy i co jesteśmy w stanie mu zaoferować. Dokładna analiza naszych potrzeb pozwoli na dobranie dla nas psa, który będzie dobrze się czuł w naszej codziennej rutynie. Z pewnością wolontariusze i pracownicy schroniska lub fundacji przeprowadzą wywiad aby dowiedzieć się, czy jesteśmy w stanie zaoferować odpowiednią dawkę aktywności psychicznych i fizycznych oraz dobre warunki dla przyszłego podopiecznego.
- Wiedza – istotna będzie również co najmniej podstawowa wiedza na temat behawioryzmu psów i ich mowie ciała. Psy potrafią mówić i robią to naprawdę dobrze, jednak aby zauważyć co czują i myślą w danym momencie, musimy poświęcić chwilę na naukę i obserwację znaków, które wysyłają czworonogi. Pozwoli to zbudować nam wyjątkową i trwałą relację opartą na poczuciu bezpieczeństwa i zrozumieniu.
- Finanse – powinny być kluczowe przy podejmowaniu tej ważnej decyzji. Dobrej jakości karma, ewentualne choroby, szczepienia, sprzęt do treningu/zabaw, gryzaki oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych są kosztowne. Odpowiedzialny opiekun musi być przygotowany na każdą ewentualność, dlatego zawsze powinien mieć odłożoną pewną kwotę pieniędzy lub skorzystać z oferty ubezpieczenia, które pokryje przynajmniej część kosztów leczenia i badań w razie potrzeby. Niektóre psy mogą trudniej przechodzić proces adaptacji w nowym domu, w takim wypadku może być konieczna konsultacja lub dłuższa współpraca z wykwalifikowanym behawiorystą.
Procedura adopcyjna – jak wygląda?
Jeśli zdecydujemy się na powiększenie liczby mieszkańców naszego domu o cztery łapy, możemy zacząć poszukiwania. Pierwszym krokiem będzie oczywiście wizyta w schronisku oraz rozmowa z wolontariuszem lub pracownikiem, który udzieli niezbędnych informacji i wskaże psy odpowiadające naszym potrzebom. Przed wizytą warto skontaktować się telefonicznie aby upewnić się, że wolontariusz będzie mógł poświęcić nam wystarczająco dużo czasu. Następnie należy wypełnić ankietę przedadopcyjną, która zostanie dokładnie przeanalizowana. Jeśli schronisko nie zauważy przeciwwskazań, można umówić się na wspólne spacery z psem aby lepiej poznać naszego przyszłego towarzysza. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy adopcyjnej ze schroniskiem i zabranie przyjaciela do domu.
Ile trwa adopcja psa ze schroniska?
Proces adopcyjny może trwać nawet do kilku tygodni, wszystko zależy jednak od danego schroniska i jego procedur. Nie jest to jednak jednorazowa, kilkuminutowa wizyta podczas której wybieramy psa i zabieramy go do domu tego samego dnia. Należy pamiętać, że decydując się na adopcję bierzemy odpowiedzialność za żywą istotę, która czuje i ma swoje potrzeby, a my jako opiekunowie deklarujemy się te potrzeby spełniać i dbać o podopiecznego w możliwie jak najlepszy sposób.