Kiedy wymienić olej

0
921

Zalecanym przebiegiem jest 30 tysięcy kilometrów, acz może się zdarzyć, że będą potrzebne częstsze wymiany, nawet co 15 tysięcy.
Filtr powietrza służy, jak nazwa wskazuje, do oczyszczania powietrza, które jest dostarczane do silnika. Jego stan zależy w dużej mierze od tras, jakimi jeździmy naszym samochodem. Jeśli zdarza się nam korzystać z dróg, gdzie pyłu i kurzu jest bardzo dużo, wymiany tego filtra mogą być dosyć częste. Natomiast podczas jazd po mieście również wystarczy 15 tysięcy przebiegu. Zły stan techniczny filtra może obniżyć moc silnika i spowodować wzrost zużycia paliwa, a z czasem nawet do poważnych usterek, jeśli doprowadzimy do zanieczyszczenia samego motoru.
Filtr kabinowy służy do polepszenia warunków i komfortu jazdy. Oczyszcza powietrze we wnętrzu samochodu, niweluje brzydkie zapachy, zapobiega parowaniu szyb oraz zatrzymuje drobiny mogące wywoływać uczulenia lub katar. Sugeruje się wymieniać go co rok, z powodu gromadzonej się na nim wilgoci, która może powodować nawet rozwój grzybów i pleśni.