Kremy na rozstępu – jak działają i jak ich używać?

0
247
Kremy na rozstępu – jak działają i jak ich używać?

Choć powszechnie uważa się, że rozstępy to przede wszystkim problem kobiet w ciąży, rzeczywistość jest inna. Defekt ten dotyka także młode osoby w wieku dojrzewania, a nawet mężczyzn. Z rozstępami borykają się także osoby, które dość szybko przybierają na wadze, jak i te, u których notuje się szybki spadek masy ciała. Każda osoba, która chciałaby pozbyć się rozstępów, poszukuje sprawdzonych i skutecznych metod. Bardzo często wybierany jest krem na rozstępy. Nie ma co ukrywać – nie wszystkie kosmetyki działają jednakowo. Różnią się przeznaczeniem i efektami. Który krem na rozstępy jest więc najbardziej skuteczny?

Od czego zależy skuteczność kremów na rozstępy?

Jeśli krem na rozstępy faktycznie ma dać oczekiwane efekty – zlikwidować widoczność prążków – musi zawierać odpowiednie składniki. Jednak to nie wszystko, ponieważ niemały wpływ ma również sposób wcierania specyfiku czy nawet częstość aplikacji. Na to wszystko trzeba zwracać uwagę, by faktycznie krem na rozstępy przyniósł zadowalające rezultaty.

Skład kremów na rozstępy

Nie da się ukryć, że to on odgrywa największą rolę. Wiadomo, jeśli dany preparat nie zawiera odpowiednich substancji, o jakiejkolwiek skuteczności nie może być mowy.

Podstawą kremów na rozstępy powinien być kolagen. Jego obecność jest ważna, ponieważ to on odpowiada za wytrzymałość skóry. Nieestetyczne prążki powstają na skutek gwałtownego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. W efekcie dochodzi do zerwania włókien kolagenu, pod wpływem negatywnego oddziaływania kortyzolu. Chcąc pokonać rozstępy, zmniejszając ich widoczność, a jednocześnie zapobiegając pojawieniu się kolejnych prążków.

Wybierając krem na rozstępy, warto więc zwrócić uwagę na to, czy dany preparat zawiera kolagen albo inne substancje, które odpowiadają za stymulowanie jego produkcji. Jest to bardzo ważne, jeśli faktycznie chcemy pokonać istniejące prążki.

Warto jednak mieć świadomość, że kolagen to jednak nie wszystko. W składzie specyfików na rozstępy muszą znaleźć się jeszcze inne dodatkowe substancje. Ważna jest obecność składników pielęgnujących i wzmacniających skórę. Dobrze, jeśli kremy na rozstępy będzie zawierał substancje odpowiadające za regenerację i odnowę komórkową. Dzięki temu skóra będzie wygładzona i odzyska młody oraz promienny wygląd.

Sposób aplikowania kosmetyków

Niemałe znaczenie ma sposób nakładania kosmetyków. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię, efektem czego jest niska efektywność danego preparatu. Tymczasem regularność oraz dokładność odgrywają tutaj ogromną rolę.

Warto mieć świadomość, że doraźne aplikowanie kremu (raz na kilka dni) nie da właściwie żadnego rezultatu. To zbyt mało, by dane substancje mogły zadziałać. Dlatego wcieranie kosmetyku nawet 2 razy dziennie ma tutaj istotne znaczenie.

Dobrze jest całość poprzedzić delikatnym kilkunastominutowym masażem i kąpielą. Rozgrzana skóra znacznie lepiej wchłania cenne substancje. W efekcie skuteczność kremów znacznie się podnosi.

Faza, w jakiej znajdują się rozstępy

W poszukiwaniach skutecznego kremu na rozstępy musimy wziąć również pod uwagę fazę prążków. Wiadomo przecież, że inaczej walczy się z czerwonymi prążkami, inaczej – z białymi rozstępami. Niestety, nie wszystkie kosmetyki to uwzględniają, efektem czego jest brak jakichkolwiek rezultatów.

Większość dostępnych preparatów najskuteczniej zapobiega prążkom. Ale i tutaj zalecana jest rozwaga, ponieważ nie wszystkie specyfiki faktycznie dają efekt. Jeszcze mniej jest kosmetyków, które są w stanie skutecznie wyeliminować problem świeżych rozstępów. Natomiast zaledwie garstka jest w stanie zredukować do minimum widoczność białych prążków, przypominających blizny.

Podsumowanie

Chcąc wybrać taki krem na rozstępy, który będzie działał najskuteczniej, dobrze jest wziąć pod uwagę przede wszystkim jego skład. Warto przy tym pamiętać, że nie bez znaczenia jest również prawidłowy sposób użytkowania specyfiku. Jeśli zakupimy naprawdę dobry i zaawansowany preparat i będziemy aplikować go systematycznie, wówczas widoczność rozstępów będzie na pewno mniejsza.