Maszynka do strzyżenia psa – jaka powinna być?

0
336
maszynka do strzyżenia psa

Bujnie futrzany i czworonożny przyjaciel to idealny kompan do wieczornego seansu filmowego, czy zabawy z małym dzieckiem. Długowłosy pies niczym misiek jest jednocześnie słodki i kochany. Niestety, nadmiar sierści – zwłaszcza podczas jej zmiany –  potrafi być uciążliwy i dość problematyczny. Samo wyczesywanie nie zawsze okazuje się wystarczające.

Długą i puchatą sierść psa należy jeszcze co jakiś czas przystrzyc, aby nasz przyjaciel jakoś sensownie się prezentował. Niestety, nie każdy z nas potrafi znaleźć czas na regularną wizytę u psiego fryzjera. Często wolimy sami zająć się jego sierścią. Dlatego warto domowe akcesoria dla psa wzbogacić o jeszcze jedną rzecz – maszynkę do strzyżenia dla psa.

Jakie cechy powinna spełniać maszynka do strzyżenia psa?

Idealna maszynka do strzyżenia psa powinna być przede wszystkim cicha. Nasi czworonożni przyjaciele mają dużo bardziej wyostrzone zmysły niż my. Oprócz super węchu każdy pies posiada jeszcze wyjątkowo wrażliwy słuch, który niektóre dźwięki odbiera jako te przyjemne, a inne niekoniecznie. Dźwięk zbyt głośnej maszynki do strzyżenia sierści jest jednym z tych hałasów, które wprawiają psa w stres. Dlatego wybierając urządzenie do pozbycia się nadmiaru psiej sierści, zwracaj uwagę na intensywność hałasu maszynki.

Długość ostrza to także bardzo ważna kwestia, której nie wolno Ci pominąć podczas wyboru właściwej maszynki. Wbrew pozorom wielkość ostrza wpływa na komfort strzyżenia, a każda długość przeznaczona jest do nieco innej sierści. Ostrze wielkości około 9-10 mm przeznaczone jest do strzyżenia psów mających bardzo gęstą i skołtunioną sierść. Nieco krótsze ostrze (około 6 mm) sprawdzi się najlepiej dla psów o długiej sierści. Natomiast gęstą, ale nie skołtunioną sierść psiaka najlepiej jest strzyc maszynką z ostrzem wielkości około 3 mm.

Oprócz tego odpowiednia maszynka do strzyżenia psa powinna być łatwa w obsłudze i w kompatybilnym rozmiarze. Zbyt duże urządzenie nie będzie się wygodnie trzymało – dlatego rozmiar w tym przypadku ma znaczenie. Równie istotna z Twojego punktu widzenia jest także uniwersalność względem regulacji długości cięcia. Dodatkowe nasadki na ostrze, także ułatwią Ci strzyżenie psa. Warto zatem rozejrzeć się za maszynką, która będzie posiadała je w zestawie.

Jak dbać o maszynkę do strzyżenia psa?

Maszynka do strzyżenia psa powinna być poddawana nie tylko regularnemu i dokładnemu oczyszczaniu. Należy używać do tego malutkiej szczoteczki (zwykle załączonej w zestawie do maszynki), którą omiatamy sierść z urządzenia. Oprócz czyszczenia należy także pamiętać o naoliwieniu. Czynność tą powinniśmy wykonywać obowiązkowo przed każdym strzyżeniem. Wcale nie mniejsze znaczenie ma dezynfekcja maszynki – ją także powinniśmy wykonywać regularnie.