Naqjpopularniejsze rasy królików domowych

0
541

Obecnie na świecie istnieje prawie 100 różnych ras królików. Powstawały one w wyniku tak zwanego doboru sztucznego stosowanego w hodowlach i w większości nie są przystosowane do życia w warunkach naturalnych. Są one przeznaczane do chowu przemysłowego oraz w celach towarzyskich do domów.

Każdy długouchy przedstawiciel należący do danej rasy charakteryzuje się odmiennymi cechami. Króliki bowiem są zróżnicowane pod względem masy ciała, wielkości, koloru i długości futra jak też wielkości uszu i kończyn. Jedną z najbardziej popularnych grup królików udomowionych są rasy miniaturowe. Wszystkie wywodzą się od królika żyjącego dziko, który pierwotnie zamieszkiwał tereny dzisiejszej Hiszpanii. Pierwszą wyhodowaną miniaturką był królik gronostajowy o białym futerku pochodzący z Anglii.

Te małe zwierzątka są bardzo milusińskie i jeśli są rasowe nie osiągają wagi większej niż 3kg. Masa ciała uzależniona jest od rodzaju królika i tak lew posiadający charakterystyczną dłuższą sierść tylko wokół karku, sprawiającą wrażenie grzywy (stąd nazwa) może osiągać od 800 do 1200 g, angora o bardzo długim futerku na całym tułowiu i krótkim jedynie na pyszczku może ważyć od 800 do 1400 g.

Bardzo popularnym domowym pupilem jest również miniaturowy królik o nazwie baran holenderski. Waży on od 1000 do 2000g nigdy nie przekraczając górnej granicy. To zwierzak o typowych dla tej odmiany obwisłych uszach i swoistym wicherku na czubku głowy. Inną rasą często wybieraną dla towarzystwa jest królik z kategorii odmian małych powyżej 2000g, zwany podpalanym. Nie bez powodu nosi taką nazwę ponieważ jego włosy pokrywowe na brzuchu, spodniej stronie łap i dolnej części głowy mają barwę płomienno- rudą- tak zwane podpalanie.

Hoduje się go w trzech odmianach kolorystycznych z czego tylko jedna jest rozpowszechniona w Polsce- czarna. Królik podpalany budową ciała i długością sierści przypomina sympatycznego królika holenderskiego– przedstawiciela jednej z najstarszych ras na świecie. Jego umaszczenie powinno spełniać pewne warunki a mianowicie: zawsze jest dwukolorowe a zad i tułów mogą być czarne, szare, czekoladowe, niebieskie lub też szaro pomarańczowe i takiej samej barwy powinny być uszy oraz boki głowy.

Z kolei z dużego wachlarza ras średniej wielkości hodowanych w domach jak też przemysłowo, dużą popularnością cieszy się rex. Występuje w wielu barwnych odmianach, waży od 3 do 4,8 kg ma dosyć krótkie uszy a jego wygląd jest niezwykle ujmujący.