Odpowiednia zabawka dla malucha

0
371

Nie ma na świecie dziecka, które nie lubi dostawać prezentów…  Po prostu każde dziecko uwielbia dostawać prezenty!

W zasadzie nie ma się czemu dziwić, bo i my dorośli zamieniamy się w dziecko otwierając prezent z wypiekami na twarzy i oczywiście każdy z nas cieszy się tym, że inni o nas pamiętają. Zresztą nikt nie potrafi bardziej szczerze wyrazić emocji i uczuć niż dziecko, więc to właśnie wybierając upominek dla naszych milusińskich powinniśmy najbardziej się zastanawiać. Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech na twarzy dziecka, również w chwili, gdy po rozpakowaniu prezentu znajdzie tam wymarzoną zabawkę. Niestety, gdy zabawka nie trafi w gust maluch potrafi równie dobitnie okazać swe rozczarowanie.

W ciągu całego roku mamy wiele okazji, by obdarowywać nasze maleństwa i okazywać  dzieciom miłość i troskę. Czasem, kiedy wszystkie grzeczne dzieci dostają prezenty jest czas Bożego Narodzenia i Mikołajki. Każdy rodzic chce sprawić swojemu dziecku niespodziankę. Potem kolejną okazją są urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, Dzień Chłopaka Kobiet, upominek na Pierwszą  Komunię, zakończenie roku szkolnego i…można by długo wymieniać… Tak więc okazuje się, że takich momentów w ciągu roku jest sporo. Do tego obdarowujemy nasze pociechy zupełnie bez okazji. Oczywiście prezent prezentowi nierówny i czasem ma być to tylko upominek symboliczny, wyrażający naszą pamięć i doceniający dziecko, czasem zaś może być to całkiem spory, długo wyczekiwany prezent. Czasem może się okazać, że mamy problem z właściwym wyborem prezentu.

Zawsze należy pamiętać, by wybierając zabawkę zwrócić uwagę na opis i dobrać odpowiednią do wieku. Na pewno wyznacznikiem jakości będą różne certyfikaty, w tym Certyfikat Europejski. Dopasowanie zabawki do wieku dziecka uchroni je przed zadławieniem czy zranieniem, natomiast certyfikacja gwarantuje, że zabawka spełnia potrzeby dziecka, jest właściwie dobrana i wykonana z dobrych materiałów. Pamiętajmy, że małe dziecko poznaje świat również oralnie.

Wybierając zabawkę należy zwrócić uwagę na zainteresowanie dziecka. Nie każda dziewczynka lubi lalki, jak i nie każdy chłopiec bawi się samochodami. Dobrze by zabawka czegoś uczyła, kształtowała zdolności dziecka. Dla muzykalnych maluchów możemy wybrać organy, cymbałki lub grzechotki. Dla  małej gwiazdy dobrym pomysłem będzie mikrofon na statywie, różne kostiumy lu teatrzyk z kolorowymi pacynkami lub kukiełkami.

Świetny pomysłem może okazać się żywe zwierzątko. Jego zakup możemy poprzedzić „treningiem” z elektryczną zabawką udającą zwierzaka, którą trzeba się opiekować: poić, karmić, bawić się z nią. Wybierając żywego pupila zaczynajmy od tych wymagających mniej uwagi, by przyzwyczajać dziecko do odpowiedzialności. Na początku dobrym pomysłem są na przykład rybki lub żółwik.

Możemy również kupić różne gry edukacyjne planszowe lub komputerowe. Prostym rozwiązaniem jest też zabawkowy, edukacyjny laptop.

Możliwości jest naprawdę wiele. Ważne by prezenty dały radość, a przy tym pomagały w rozwoju dziecka.