Pomysły na mały rodzinny salon

0
321
Pomysły na mały rodzinny salon

Nie chodzi tu tylko o zapalenie kilku świec i wyciągnięcie miękkiej narzuty. Przytulny pokój dzienny sprawia, że mieszkanie w nim jest łatwe i naturalne, ponieważ został zaprojektowany z myślą o wygodzie. Liczy się wszystko – od sposobu ustawienia mebli po oświetlenie i użyte materiały. Nadanie przestrzeni przytulnego charakteru polega na odwołaniu się do wszystkich zmysłów, a nie tylko do tego, jak pokój może wyglądać. Musisz pomyśleć o zapachu, dotyku i dźwięku, tak aby wszystko razem tworzyło domową atmosferę sprzyjającą relaksowi i odprężeniu. Zrób to dobrze, a stworzysz swoje własne sanktuarium, w którym nie będziesz mógł się doczekać, by spędzić w nim czas. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by Twój salon stał się przytulny.

Tekstura i dotyk

Zmiękcz czyste linie, gołe ściany i otwarte przestrzenie, dodając tekstury do swojego salonu. Odrobina tekstury może ocieplić nawet najbardziej neutralny dom – każdy dom jej potrzebuje. Zamień syntetyczne materiały wykonane przez człowieka i błyszczące powierzchnie na materiały naturalne, takie jak lekko bejcowane drewno, rattan, juta, organiczna bawełna i len. Pociąga nas tekstura, ponieważ nasze umysły są z natury podejrzliwe wobec wszystkiego, co jest zbyt doskonałe lub wypolerowane. Nieskazitelna powierzchnia może wydawać się nudna i jednowymiarowa dla naszego oka, ale jeśli dodamy do niej trochę dotyku i złożoności, zaczyna wydawać się interesująca i intrygująca. Nie sposób nie pogłaskać zagnieceń na lnianej poduszce, nie owinąć wełnianego koca wokół ramion lub nie docenić naturalnego usłojenia drewna.

Gładkie kształty i zaokrąglone krawędzie

Przytulny pokój dzienny potrzebuje gładkich, zaokrąglonych kształtów, aby nadać mu zachęcający charakter. Twarde, ostre krawędzie i dużo prostych linii sugerują poczucie sztywności i nieelastyczności, dając wrażenie, że musisz siedzieć prosto i brać wszystko na poważnie. Stwórz bardziej relaksującą atmosferę, pozwalając, aby Twój salon sugerował bardziej beztroskie zachowanie. W przytulnym salonie, chcesz, aby meble sprawiały wrażenie, że prawie cię obejmują i dają ci ciepły uścisk – tak, że możesz zatopić się w sofie, zwinąć się w kłębek i zrobić się wygodnie. Okrągłe meble, takie jak okrągły stolik kawowy, zachęcają do gromadzenia się wokół nich, tak jak kiedyś wokół ognia, podczas gdy zaokrąglone rogi na elementach takich jak sofy i fotele sprawiają, że są one bardziej dotykowe i przytulne. Na twarde powierzchnie połóż miękkie poduszki, a pod meble miękkie dywaniki.

Dodaj trochę koloru i tonacji

Białe ściany mogą wydawać się jasne i przestronne w ciągu dnia, ale w niektórych światłach mogą wydawać się dość surowe i zimne. Dodaj subtelny odcień na ścianach, aby wszystko ocieplić; nawet tylko biel lub jasny beż sprawi, że przestrzeń poczuje się przytulniej, ponieważ będzie bardziej naturalna. Możesz również wprowadzić trochę koloru do swoich akcesoriów, nakładając na siebie odcienie, aby stworzyć interesujące akcenty i przełamać rozległą powierzchnię materiału na sofie lub fotelu.

Wyłącz światło

Nikt nie chce siedzieć wieczorem w swoim salonie przy włączonym na full świetle – jasny blask sprawia, że czujesz się czujny i przebudzony, a nie wypoczęty. Zainstaluj ściemniacz na swoich światłach i ułóż warstwę oświetlenia z wielu źródeł, aby stworzyć ciepłe, zachęcające otoczenie. Miej dużo świateł akcentujących, które pomogą ustawić scenę z delikatniejszym, bardziej rozproszonym światłem. W przytulnym salonie użyj lamp, aby stworzyć punkty centralne na stolikach bocznych, kredensach i półkach – pomoże to przyciągnąć wzrok do tych przytulnych, zachęcających zakątków.