Poucz zanim wyślesz na nauki jazdy

0
392
Poucz zanim wyślesz na nauki jazdy

Szkoły nauki jazdy to coś na czego brak nie można narzekać. Jest ich mnóstwo, każda reklamuje się, że zasługuje na większe zainteresowanie niż inne. A na poparcie tych tez mają one najczęściej gratisowe liczby godzin albo niskie ceny za całość kursu. Żeby wybrać dobrą szkołę jazdy, dobrze jest posiłkować się opiniami znajomych, którym już udało się zakończyć w nich kurs nauki jazdy. To dużo bezpieczniej niż wyszukać dobrze reklamującą się placówkę gdzieś w Internecie.

Ale zanim przejdzie się kurs nauki jazdy w prawdziwej szkole, trzeba przejść kurs rodzicielski, nieoficjalny, ale bardzo przydatny.

Niektóre nieszczęśliwe wypadki, zdarzające się na drogach, są winą niedojrzałości kierowcy. Nie zawsze chodzi o młody wiek, ale często o nieodpowiedzialność, która jest wynikiem braku dojrzałości w każdym, nie tylko młodym wieku. Jeśli chcemy, aby po drogach jeździli ostrożni i znający się na jeździe kierowcy, to musimy sami ich wychować i to już od najmłodszych lat. W dzieciństwie dziecko zaczyna zauważać i rozpoznawać zachowania swojego ojca jako kierowcy samochodu. To zwykle on jest autorytetem w tej kwestii. Dzieci zauważają wiele rzeczy, a później wcielają w życie. Dorośli nawet nie zdają sobie z tego sprawy i nie są uważni w tym, na co sobie pozwalają, prowadząc. Dziecko wyćwiczone w zapinaniu pasów w samochodzie będzie taką zasadę stosowało w swoim dorosłym życiu. I podobnie jest z innymi rzeczami, których wymaga bezpieczna jazda samochodem. Pamiętajmy, że kierowcy, powodujący wypadki też są czyimiś dziećmi, byli przez kogoś wychowywani. Aby tragicznych wypadków zdarzało się jak najmniej już teraz wyróbmy w sobie nawyk starannego wychowania do bezpieczeństwa.

Przechodząc do meritum: wielu młodych kandydatów na kierowców chce szybko zacząć kurs, żeby zdążyć, zanim przepisy się zmienią (bo zmieniają się zwykle na gorsze i trudniejsze). Nie jest to dobre podejście, dlatego że traktuje się kurs jako odbębnienie obowiązku i uchronienie się przed gorszymi czasami Takie osoby po ukończeniu kursu nie zawsze biorą się za doskonalenie swoich umiejętności, dlatego szybko zapominają, jak się jeździ. Ważniejsza chyba od oszczędności albo prostszego zaliczenia jest znajomość obowiązujących przepisów ruchu drogowego, bo dzięki tej znajomości można być pewnym bezpiecznego poruszania się po drodze.

Po przemyśleniu wszystkiego tego, co powyżej zostało przedstawione, można podjąć odpowiedzialną decyzję o wyborze konkretnej szkoły jazdy. Stamtąd już krótka droga do samodzielnego siedzenia za kierownicą i „popisywania się” swoimi umiejętnościami w rzeczywistych warunkach na drodze.