Powodów rezygnacji z pracy może być wiele. Brak podwyżek czy możliwości rozwoju, złe stosunki ze współpracownikami, nieprzyjemna atmosfera i zbyt wysoki poziom stresu – to tylko niektóre rzeczy, które skłaniają nas do znalezienia innej oferty pracy. Niektórzy jednak popełniają poważne błędy w momencie składania wypowiedzenia. Jak należy odchodzić z pracy, nie paląc za sobą mostów?
Jak wykazują statystyki, najczęstszym powodem odejścia z pracy są finanse. Aż 68% składających rezygnację jako powód przedstawia zbyt niskie wynagrodzenie. Dlatego jeszcze zanim podejmie się decyzję o odejściu, można zwrócić się do szefa ze swoimi wątpliwościami. Być może perspektywa utracenia cennego pracownika skłoni go do podwyższenia jego pensji? Jednak jeśli tak się nie stanie, nie można mieć do niego pretensji. Jeśli czujemy się więcej warci, na pewno znajdziemy lepsze stanowisko w innej firmie. Jednak trzeba pamiętać, by zostawić po sobie dobre wrażenie.
Przed poszukiwaniem nowej pracy trzeba odświeżyć sobie treść umowy i doczytać jaki jest okres wypowiedzenia. Na niektórych stanowiskach są to dwa tygodnie, na innych trzy miesiące. W przypadku miejsca pracy wiążącego się z dużą odpowiedzialnością i wiedzą, pracodawca będzie chciał zatrudnić nowego pracownika jeszcze przed naszym odejściem. W dobrym stylu będzie zaproponowanie przeszkolenia takiej osoby, ponieważ sami znamy się na tym najlepiej z firmy.
Zanim odejdzie się na dobre, należy podomykać rozpoczęte sprawy i projekty, ewentualnie wprowadzić w nie nowe osoby, które mogłyby przejąć inicjatywę. W innym wypadku pozostawimy po sobie bałagan, który niekorzystnie wpłynie na nasz wizerunek. Ponadto ściśle się to wiąże z podstawami kultury osobistej.
Podczas ostatnich dni w pracy nie należy wylewać swoich żali i frustracji zgromadzonych w ciągu całego okresu zatrudnienia. Sprowokuje to tylko dodatkową niechęć ze strony współpracowników i sprawi, że będą z ulgą patrzeć na nasze odejście. Zamiast tego można jednego dnia przynieść ciasto do pracy lub wybrać się na pożegnalne spotkanie. Dzięki temu zostaniemy dobrze zapamiętani – a nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach nasze drogi zejdą się z kolegami z pracy albo nawet szefem. Stosunki osobiste potrafią zaważyć na interesach na najwyższych szczeblach, zatem pozostawienie po sobie złego wrażenia będzie nie tylko niekulturalne, ale i nierozsądne.
Odchodzenie z pracy nigdy nie jest łatwe i wiąże się z wysokim poziomem stresu. Jednak należy temu śmiało stawić czoła. Jeśli miejsce zatrudnienia nie jest satysfakcjonujące, mamy prawo je zmienić i nikt nie powinien mieć o to pretensji. W takim momencie trzeba odważnie podjąć decyzję, szukać nowych ofert pracy na portalach rekrutacyjnych (np. na Szukam Pracy) i powoli przygotowywać się do odejścia ze stanowiska.