Bardzo ciekawą i skuteczną formą pozbywania się szkodników owadzich jest dezynsekcja biologiczna. Jest to działanie wprowadzenia w środowisko przesycone owadami organizmów żywych, które eliminują w różnoraki sposób szkodniki.
Entomofagi – bo tak fachowo nazywa się te organizmy muszą spełniać szereg cech aby można skutecznie ograniczyć lub zniszczyć plagę owadów do takiego poziomu by nie przynosiła strat gospodarczych lub nie zagrażała zdrowiu lub życiu ludzi i zwierząt.
Entemofag powinien:
mieć upodobania środowiskowe podobne do jego ofiary;
ruchliwość i łatwość odszukiwania zwalczanego szkodnika;
a nie powinien szkodzić organizmom pożytecznym ( selektywna dezynsekcja biologiczna ) ;
mieć możliwość karmienia go pokarmem zastępczym
Metody dezynsekcji biologicznej są stosowane już od XIX wieku i zyskały od tej pory rozmiary działań na skalę przemysłową. Dezynsekcję biologiczną stosuje się aktualnie na dużych obszarach w celu ochrony płodów rolnych i ekosystemu. Dezynsekcja tego rodzaju może być równie wykonana na mała skalę w gospodarstwach ogrodniczych , magazynach żywności, firmach produkcyjnych. Realizowana fachowo nie jest szkodliwa dla ludzi, nie wymaga żadnego okresu „wietrzenia” kwarantanny, może być wdrożona w każdej chwili.
Przykładem efektywności biologicznej dezynsekcji może być sprowadzenie do Kalifornii biedronki Rodolia cardinalis przeciwko czerwcowi białemu (Icerya purchasi) w 1880 r. Zarówno entomofag (biedronka), jak i szkodnik niszczący plantacje cytrusowe pochodziły z Australii. Introdukcja kosztowała 5000 dolarów i przynosi do dziś wielomilionowe zyski.
Do biologicznej dezynsekcji stosuje się również organizmy chorobotwórcze. Zarażenie chorobami nieszkodliwymi dla ludzi ale śmiertelnymi dla owadów to kolejna z metod dezynsekcji i deratyzacji. Wcześniej należy dokładnie rozważyć wpływ i skalę takiej akcji na całość ekosystemu w jakim ma być przeprowadzona. Jak pokazuje historia nie zawsze obywało się bez efektów ubocznych, wyniszczenia innych populacji owadów lub zwierząt a także ze względu na zagrożenie chorobami dla ludzi.