Karmienie piersią to naturalny proces i w zasadzie można uznać, że nie potrzeba do niego nic, poza mlekiem i prawidłowym przystawieniem maleństwa. Warto jednak ułatwić sobie ten czas i maksymalnie cieszyć się niezwykła więzią, która tworzy się między mamą a dzieckiem. Poniżej, przygotowaliśmy spis najbardziej potrzebnych akcesoriów, które pomogą obu stronom przy karmieniu naturalnym i uczynią je jeszcze piękniejszym etapem macierzyństwa.
Wkładki laktacyjne
Szczególnie na początku przygody z karmieniem piersią, mleko może wypływać w nieoczekiwanych momentach, na przykład kiedy usłyszysz płacz dziecka lub z czułością oglądasz jego zdjęcia. Jeśli karmisz regularnie, mleko pojawia się także na chwile przed przewidywaną godziną karmienia. Aby uniknąć plam na ubraniu karmiąca mama powinna zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne. Takie wkładki dobrze absorbują nadmiar mleka i wykonane są z delikatnych materiałów. Na rynku można znaleźć klasyczne wkładki laktacyjne z samoprzylepną tasiemką wspomagającą przytrzymanie ich we właściwym miejscu lub specjalne wkładki dedykowane na noc, o zwiększonej chłonności, np. marki NUK. W przypadku podrażnionych brodawek poleca się wkładki Chicco Extra Comfort z antybakteryjną powłoką. Dzięki wkładkom laktacyjnym karmiące mamy mogą być spokojne o higienę piersi i swój wygląd oraz czuć się kobieco i pewnie również poza domem.
Muszle laktacyjne
Kiedy zaczynasz karmić swoje maleństwo, Twoje piersi nie są jeszcze przygotowane na częste podrażnienia, ssanie i większy poziom wilgoci. Zanim delikatna skóra się przyzwyczai prawdopodobnie pojawią się podrażnienia, otarcia czy nawet ranki. Bolące miejsca smaruj mlekiem lub specjalnymi maściami, których nie trzeba zmywać przed karmieniem, jak na przykład Medela Pure Lan. Ponadto, należy często wietrzyć piersi. Jeśli nie masz możliwości chodzenia po domu bez bielizny bardzo pomocne okażą się muszle laktacyjne, np. silikonowe, marki Avent. Są stworzone z delikatnych materiałów, a włożone do biustonosza zapewniają kontakt powietrza ze zmacerowaną skórą brodawek i uniemożliwiają ocieranie się bielizny o piersi. Przy wypłynięciu mleka zbierają je w pojemniczek, więc nie musisz martwić się o zabrudzenie ubrań.
Osłonki na sutki
Gdy piersi są podrażnione, karmienie maleństwa może okazać się bardzo bolesne – szczególnie w przypadku, kiedy dziecko jeszcze uczy się prawidłowego ssania i chwytania brodawki. Jeśli robi to zbyt płytko lub zaciska dziąsełka, ból przy karmieniu i stres z tym związany może nie tylko frustrować mamę, ale również zaszkodzić laktacji. W takiej sytuacji warto sięgnąć po silikonowe osłonki na sutki. Chronią podrażnienia, minimalizują dyskomfort i pozwalają zagoić się rankom. W aptekach i dobrych sklepach z akcesoriami dla mam znajdziesz osłonki różnych firm – dopasuj je do rozmiaru swoich sutków.
Osłonki na brodawki pomogą również w karmieniu piersią tym dzieciom, które mają problem z prawidłowym chwyceniem brodawki lub których mamy mają nietypową budowę sutka (zwykle zbyt płaskie). Takie osłonki pomagają wyciągnąć nieco sutki, a dziecku podszkolić technikę ssania.
Laktator
Wiele mam mylnie kojarzy laktator wyłącznie z potrzebą spędzenia czasu poza domem i odciągnięcia w tym celu pokarmu dla maleństwa. Wbrew pozorom, laktator jest również rozwiązaniem wielu kryzysowych sytuacji. Dobrze mieć go w domu, aby szybko zaradzić ewentualnym problemom, np. przy nawale pokarmu. Ponieważ piersi w tym czasie są twarde i bolesne, Twój laktator musi być wykonany z delikatnych, miękkich materiałów. Laktator manualny Chicco Step Up New zapewnia kontakt z wrażliwą okolicą i umożliwia łatwe odciąganie mleka także kiedy pierś jest mocno wypełniona. Jak zażegnać nawał pokarmu? Przystawiaj często dziecko do piersi, odciągaj nadmiar pokarmu laktatorem do poczucia ulgi. Przykładaj do piersi okłady z rozbitych liści kapusty przechowywanych wcześniej w lodówce.
Kiedy planujesz szybki powrót do pracy czy na studia lub po prostu wiesz, że odciąganie będzie dla Ciebie codziennością, warto zainwestować w laktator elektryczny. Taki sprzęt działa na baterię oraz można przyłączyć go do sieci. Medela oferuje lakatator elektryczny, który odwzorowuje naturalny rytm ssania piersi, dzięki czemu odciąganie jest bardziej efektywne. Jeśli masz problem z ilością mleka pobieraną przez lakatator postaraj się zrelaksować, myśl o swoim maleństwie, przeglądaj jego zdjęcia lub przytulaj pachnącą nim pieluszkę tetrową. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie karmienia naturalnego – „mleko jest w głowie, a nie w piersiach”.
Poduszka do karmienia
Niekiedy maluszki potrzebują nawet godziny, aby zaspokoić swój głód. W takiej sytuacji mama musi zadbać o swoją wygodę, aby podczas karmienia być zrelaksowaną. Przed karmieniem przygotuj sobie szklankę wody, którą będziesz mieć w zasięgu ręki. Jeśli wiesz, że maleństwo pije bardzo długo, możesz również uszykować sobie książkę. Miej telefon w zasięgu ręki, abyś w razie połączenia nie zrywała się z pijącym mleczko dzieckiem. Przygotuj sobie również specjalną poduszkę, której kształt wspomoże prawidłową pozycję przystawiania maleństwa oraz odciąży Twoje ręce. Zwykle spotkać można poduszki występujące w dwóch kształtach. Jedne, poza sytuacją karmienia, można używać także podczas snu (aby odciążyć kręgosłup nadwyrężony noszeniem maleństwa), np. poduszkę Motherhood ze śliwkowym motywem. Inne poduszki, o kształcie fasolki, poduszki są szersze i idealnie nadają się do układania na nich dziecka . Tego typu poduszki sprawdzą się także jako zabezpieczenie maleństwa śpiącego na łóżku rodziców, na wypadek nieoczekiwanego opanowania sztuki obrotów z pleców na brzuszek i odwrotnie.