Terapia uzależnień – kto powinien się jej poddać?

0
373

Uzależnienie czyli inaczej nałóg dotyka bardzo wiele osób i może objawiać się na różne sposoby. Uzależnić można się zarówno od czynności – hazard, gry komputerowe- jak i konkretnej substancji takiej jak alkohol lub narkotyki czy leki. Życie z uzależnieniem jest bardzo trudne i z czasem destrukcyjne dla umysłu czy całego organizmu. Dodatkowo w krzywdzący sposób wpływa to na bliskich i całe otoczenie, dlatego podjęcie właściwej terapii wydaje się być jedynym rozsądnym wyjściem.

Samodzielna próba walki z nałogiem – małe szanse powodzenia

Bez względu na to czy dana osoba dotknięta jest uzależnieniem od alkoholu czy hazardu dość ciężko będzie jej uporać się na własną rękę z całym problemem. A to, dlatego że nałóg jest zazwyczaj na tyle silny, że zmienia psychikę, myślenie i obezwładnia. Chory bo tak należy nazwać osobę uzależnioną czuje ciągły przymus sięgania po konkretne środki lub substancje i nawet, gdy chwilowo uda mu się opanować sytuację problem powraca.

Oczywiście nawet podczas terapii należy pracować samodzielnie nad swoim zdrowiem co oznacza przede wszystkim, iż należy:

  • zaakceptować problem
  • zrozumieć własne zachowanie i stan
  • przerwać iluzję
  • uwierzyć, że jest się alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą – osobą uzależnioną, która potrzebuje pomocy

Jak może pomóc terapia?

Profesjonalne zajęcia terapeutyczne, które prowadzone są przez wiele ośrodków leczniczych dają szereg korzyści i stanowią ogromną pomoc dla każdego uzależnionego. Taka terapia uzależnień Warszawa składa się zazwyczaj z określonej liczby zajęć grupowych lub spotkań indywidualnych, które są kolejnymi krokami w powrocie do zdrowia. Uzależnienie jest zaprzeczeniem i iluzją, w której żyje każdy chory. Podczas terapii może on zrozumieć skalę problemu, a także nauczyć się radzić sobie ze swoim nałogiem. Wykwalifikowani w określonym kierunku terapeuci, a często także osoby, które same wyszły z konkretnego nałogu motywują pacjenta to podjęcia walki o swoje zdrowie, życie i relacje z bliskimi. Często bowiem w wyniku uzależnienia pogarsza się stan zdrowia, psychiki, ale burzą się także kontakty z rodziną czy przyjaciółmi. Dobrze dobrana terapia pomaga odbudować swoje życie i rozpocząć nowy etap w trzeźwości.