Wskazówki przy wyborze ubezpieczenia mieszkania

0
381

Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia mieszkaniowego nie należy do łatwych spraw. W gąszczu ofert znalezienie takiej, która będzie spełniała wszystkie postawione przez nas warunki, jest dość czasochłonne. Gdy w końcu zdecydowaliśmy się na wybraną polisę, przychodzi czas na formalności i podpisywanie umowy. Jednak zanim to nastąpi, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą okazać się kluczowe, w szczególności warunki dotyczące zabezpieczenia lokalu, które w przypadku naruszenia mogą skutkować obniżeniem kwoty rekompensaty dla poszkodowanego, a nawet odmową wypłaty jakiejkolwiek części odszkodowania.

Drzwi wejściowe

Najczęściej wyżej wspomniane warunki dotyczą odpowiedniej ilości wielozastawkowych bądź antywłamaniowych zamków w drzwiach. Umowa ubezpieczeniowa zazwyczaj określa, czy wymóg ten dotyczy głównych drzwi wejściowych, czy wszystkie, które prowadzą do wnętrza naszego lokum. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż może się okazać, że konieczne będzie zainstalowanie dodatkowych zamków na pozostałych drzwiach.

Okna i wyjście na balkon

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na zabezpieczenie wszystkich okien w mieszkaniu oraz – jeśli posiadamy balkon – drzwi prowadzących na zewnątrz. Dodatkowo, jeśli mieszkamy na pierwszej lub ostatniej kondygnacji bloku mieszkalnego, możemy być zobligowani do umieszczenia w oknach specjalnych krat, rolet antywłamaniowych lub innych zabezpieczeń, które mają uniemożliwić dostanie się złodziejowi do naszego mieszkania.

Garaż

Kolejną kwestią, na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę, jest fakt, czy ubezpieczenie dotyczy wyłącznie naszego mieszkania i przedmiotów, które się w nim znajdują i czy również obejmuje tzw. przynależności. Do przynależności należą m.in. garaż, piwnica, komórka lokatorska. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj trzymają się zasady, że w przypadku szkody bądź straty związanej z nimi, suma jaką otrzyma poszkodowany, nie przekracza kwoty 10% całkowitego kosztu ubezpieczenia.

Decydując się na ubezpieczenie koniecznie trzeba przejrzeć warunki, które należy spełniać, by otrzymać rekompensatę za odniesione straty. Spełnienie tych zasad jest niezbędne, w przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może obniżyć kwotę odszkodowania, a nawet odmówić jego wypłacenia. Dlatego tak istotne jest czytanie umów, które podpisujemy, ponieważ znajdują się w nich wszelkie niezbędne informacje dotyczące wybranych przez nas usług.

Ubezpieczenie mieszkania wcale nie musi być drogie, dlatego kierując się zasadą przezorny zawsze ubezpieczony, warto z niego skorzystać.