Wszystko co trzeba wiedzieć o kocie Bombajskim

0
228
Wszystko co trzeba wiedzieć o kocie Bombajskim

Miniaturowa czarna pantera z łaską pierwotnej drapieżników, socjalizacji i kota domowego oczami mędrca – kot Bombajski. Dość młoda kotka rasy ma podejrzane podobieństwo do pantera Bagheera, z radzieckiej kreskówki „Mowgli”, który służył jako nauczyciel i mentor, wygłosił mowę imponująco rozciąganie i migające jasne żółte oczy.

Historia pochodzenia rasy

Amerykanka z Kentucky, Nikki Horner była znaną hodowczynią i przed przybyciem na świat kota Bombajskiego. W „historii rekordu” zarejestrowano mistrzów Nikki ras syjamskich, birmańskich, himalajskich, perskich, egzotycznych i amerykańskich krótkowłosych. Znając „swoje własne” rasy, kobieta zasugerowała, że kot z birmańskim ciałem i czarną wełnianą okładką z amerykańskiego krótkowłoka będzie przypominał dziką panterę.

Bez zastanowienia przez długi czas Nikiya skrzyżowała swojego birmańskiego kota z sobolowym kolorem i amerykańskim kotem o krótkich włosach z „żywicznym płaszczem”. W tym miocie urodziły się czarne kocięta, ale nie odpowiadały one opisowi, jaki chciał osiągnąć hodowca. Niezbędny fenotyp uzyskano dopiero w czwartym pokoleniu przyszłej rasy.

Powyższe wydarzenia miały miejsce w latach pięćdziesiątych. Liczne nowe rasy pojawiające się w tym okresie opóźniły rozpoznanie kota Bombay przez 23 lata. Nikki Horner podjęła desperacką próbę i złożyła dokumenty dotyczące uznania jej potomstwa w 1958 roku. Eksperci nie rozpoznali nowej rasy w kotu Bombajskim, mówiąc dokładniej, zwierzęta zostały ochrzczone przez „niedokończony” i „płaski” amerykański krótkowłosy.

Ku wielkiej radości hodowców kotów birmańskich Nikki musiała przyznać się do porażki i rozpocząć pracę niemal od samego początku. Opierając się na doświadczeniu, kobieta starannie wybrała swoich rodziców do kojarzenia, aw 1965 roku otrzymała prześladowany wynik. Po kilku kolejnych parach i upewnieniu się, że cechy rasowe są ustalone, Nikki Horner ponownie złożyła wniosek o uznanie. Pomimo oporu burmantsev straszliwy hodowców „standard rasy w 1970 roku została wpisana do rejestru, aw 1976 roku uzyskał Kot bombajskei rasy stan mistrzostwa CFA i droga do wielkiego świata.

To interesujące! Pomimo indyjskiej nazwy, rasa odnosi się do Indii w bardzo przeciętny sposób. Czarna Pantera nie jest niezależnym gatunkiem i jest uważana za Jaguara lub indyjskiego lamparta, w którym wyłonił się dziedziczny czynnik melanizmu – narodziny ciemnego (czarnego) przedstawiciela, jeśli ten kolor jest nietypowy. Czerpiąc z wizerunku czarnego indyjskiego lamparta, Nikki wybrała nazwę rasy.

Walka na 23 lata wyczerpała Nikki Horner i przełamała „linię mety”, hodowca „przeszedł na emeryturę”. Jednak rasa otrzymała swój krąg wielbicieli i pracować, aby zapewnić średnia została podchwycona przez grupę hodowców, kierowany przez małżeństwo Herb i Suzanne Tsveker. Właśnie w tym okresie pracy nastąpił przełom, który pozbawił hodowców birmańskich kotów prawa do protestu. W jednym z miotów rodzi kotek Lyuv Um Black, otrzymała status drugi najlepszy kotów hodowlanych w konkursie CFA.

Pomimo niewielkiej liczby zwierząt gospodarskich, dzięki Lov It Black, rasa została uznana przez prawie wszystkie autorytatywne organizacje felinologiczne:

CFA – Association of Cat Lovers.
WCF – Światowa Federacja Kotów.
ACF – Australian Cat Federation.
TICA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów.
ACFA – Amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów.
Wygląd kota Bombajskiego

Idealnie gładka, czarna, „paląca” wełna, uśmiechnięty wyraz twarzy i sprytne pomarańczowe oczy korzystnie odróżniają kota Bombay od jego przodków, a także od innych ras. Zwierzę średniej wielkości ma wytrzymałość i siłę dużego kota. Elegancka pantera, okazuje się nieoczekiwanie ciężka, dzięki dobrze rozwiniętym, „zestrzelonym” mięśniom.

Zwinny, aktywny i zręczny kot ma prawie idealne proporcje ciała, choć wąski, z silnym kręgosłupem.

Głowa jest średnia, okrągła i bardzo zgrabna. Patrząc na całą twarz, kufa zwierzęcia zupełnie nie ma ostrych zagięć i zagnieceń, w profilu zauważalny jest mały „stop” mostka nosa. Broda jest mocna, ale nie szeroka, zamienia się w zgrabne, zaokrąglone poduszki na stopach. Ugryzienie jest regularne, dolna szczęka jest dobrze rozwinięta. Policzki godne uwagi, ale napięte, wysokie kości policzkowe. Przejście od brody do kości policzkowych jest prawie niewidoczne. Nos nie jest bardzo szeroki, wizualnie równy, jednak jeśli narysujesz palec od nosa do czoła, pojawi się mały dołek. Czoło jest szerokie i wysokie, pochyłe, starannie zaokrąglone i przechodzi w tył głowy. Szyja jest średniej długości i szerokości, bardzo elastyczna i pełna wdzięku.

Oczy – zaokrąglone i szeroko rozstawione. Widok jest mądry, przemyślany. Kolor tęczówki tworzy się w trzech etapach wraz z hodowlą zwierzęcia. Kocięta rodzą się niebieskooki, do 6-10 miesięcy w kolorze tęczówki jest coraz szary, a po roku, oczy mają jasny kolor pomarańczowy. Czasami kolor oczu kota bombajskiego porównywany jest do wypolerowanej miedzianej monety.

Uszy – średnie, szeroko rozstawione, ale nie dojrzewające. Stały strzeżony, pod niewielkim nachyleniem do pyska.

Ciało – zestrzelone, mocne, ale elastyczne. Muskulatura jest dobrze rozwinięta, jednak gracja lub szczupłość nie są dozwolone. Na tle średniej wielkości masa kotów waha się od 4 do 6, koty od 3 do 4 kilogramów. Tył jest proporcjonalnie szeroki, gładki i pochyły. Ramiona i miednica mają praktycznie równą szerokość.

Kończyny – proporcjonalne, mocne, równej długości, niezbyt gruby. Szczotki prawie okrągłe, palce zacisnęły się. Na przedniej łapie znajduje się 5 palców, w tylnej łapie 4, odchylenie od tych norm prowadzi do uboju.
Ogon jest średniej grubości i długi, pokryty gęstą wełną. Mocne, muskularne, ruchliwe i elastyczne, nieznacznie zwężające się od podstawy do końcówki.

Zgodnie ze standardowym opisem rasy, płaszcz jest idealnie czarny, krótki, ściśle przylegający. Podczas oglądania zdjęcia lub filmu tworzy wrażenie, że futro kota jest polerowane. Kocięta bombajski wyglądają trochę puszysto, ich wełna jest bardzo miękka i lekka, dzieci noszą „dorosły futro” do wieku jednego roku. Każda wełna jest barwiona w bogatym czarnym kolorze od podstawy do końca, wszelkie plamy, w tym na skórze, poddają zwierzę dyskwalifikacji. Kot Bombay z białą plamą lub nierównomiernie ubarwionymi włosami może urosnąć do defektu do 6 miesiąca życia, czyli kolor zostanie wygładzony po wylince. Jednak na tle idealnie czarnych kociąt dziecko z odchyleniami w pigmentacji będzie uważane za mniej wartościowe.

Zwróć uwagę! Zgodnie z normą, kot Bombajski powinien mieć intensywny pomarańczowy kolor tęczówek, jednak w rzeczywistości tytuł mistrza biorą również zwierzęta o złotych oczach. Istnieje kilka wyjaśnień na ten temat: kolor miedzi jest niezwykle trudny do osiągnięcia, zwierzęta o doskonałym kolorze oczu mają właściwości zmieniające kolor tęczówki na zielonkawy, szczególnie samce, które osiągnęły wiek 5 lat.

Charakter i wychowanie

Czarny kot bombajski jest ceniony nie tylko za skuteczne dane zewnętrzne, zwierzęta tej rasy są bardzo inteligentne, można powiedzieć, bardzo inteligentne. Od pierwszych dni życia w nowym domu, kotek aktywnie bada reżim dnia dla wszystkich domowników. Przebiegła pantera nigdy nie będzie spać, w czasie, gdy mistrz wraca z pracy do domu. Kot umiejętnie ucieka przed konfliktem z psem, wycofuje się z powrotem do domu, podczas gdy „sąsiad” przyjmuje pożywienie. „Bombajka” koniecznie musi „życzyć” dobranoc dziecku, gdy tylko dziecko usiądzie na łóżku. Petomitsa zawsze i wszędzie ma czas, nie zapominając dostosować się do nastroju właściciela. Przyszedłeś z pracy w pogarszającym się nastroju, na progu siedząc sympatyczną twarzą, dzień minął dobrze – bądź uprzejmy, aby grać, aby „naprawić” wynik.

Jak wszystkie myśliwych, koty bombajskie otrzymują „wyładowanie”, goniąc piłkę lub pióro, jednak to, co naprawdę lubi zwierzę, to zadania. Z natury kot jest w stanie uczyć się sam, więc właściciel powinien pomyśleć przed „questami” dla zwierzaka, na przykład otworzyć drzwi pokoju, aby uzyskać pyszne. Kot bombajski ma zadziwiającą cechę rasy, wszystkie mini-pantery uwielbiają oglądać telewizję lub oglądać fan przez wiele godzin. Uwzględnij zwierzęta domowe, które będą się uczyć w wieku 10-12 miesięcy, więc jeśli nie chcesz, aby telewizor działał, gdy nie ma Cię w domu, wyłącz sprzęt z gniazdka.

Koty bombajskie z powodzeniem uczą się sztuczek i są bardzo trudne. Zacznij od prostego „zespołów Dog” i przejść do 2 lat zwierzę zrobi skok salto lub wybrać kartę z obrazkiem kiełbasy. Zwierzęta nie lubią denerwować, zawieść lub gniew, „swój sposób”, jakby korzystając z tej funkcji, uciekając się do sztuczek i promocjach, będziesz w stanie nawiązać z oddziału idealnego związku.

Rasa wyróżnia się doskonałą równowagą, nawet w niebezpiecznej sytuacji, ze względów zwierzęcych logicznie i nie panikuje. Przywiązany do właściciela oddziału trudno znieść separację, ale zawsze ma coś wspólnego z samym sobą. Jeśli kiedyś z pracy do domu i kot musiał czekać na ciebie na drzwi dodatkową godzinę, być przygotowani, aby usłyszeć oburzone emocje po powrocie do domu.

Wskazówka! Porozmawiaj z bombajskim, który często „rozmawia”, zwierzę kompensuje potrzebę miauczenia.

Pielęgnacja i zdrowie

Krótkie włosy zwierzęcia prawie nie wymagają opieki, głaskanie kota rękawicą do masażu kilka razy w tygodniu, nawet nie zauważysz, jak to się psuje. Zwykle „bombeys” cierpliwie znoszą kąpanie, jednak nie warto się nim zajmować, poza tym zwierzęta są bardzo czyste i dają płaszczowi futra dużo czasu. Jeśli chcesz osiągnąć idealny połysk, nie jest konieczne moczenie zwierzęcia, wystarczy przetrzeć płaszcz kawałkiem naturalnego zamszu.

Oczy wymagają specjalnej uwagi i regularnego czyszczenia za pomocą wilgotnej waciki. Większość kotów bombajskih zwiększyła płaczliwość i jest to normą. Uszy powinny być zbadane i wyczyszczone w razie potrzeby. Wymaga również starannej opieki stomatologicznej – karmienia gotowanej chrząstki, pałeczek higienicznych lub czyszczenia specjalną pastą i szczoteczką dla dzieci. Obecność pisarza nie zwalnia właściciela z regularnych pił lub pazurów przycinających . Przy okazji, Kot bombajski może pochwalić się mocnymi i długimi pazurami, zdolnością do biegania po praktycznie pionowej powierzchni lub zawieszania się na pniu drzewa, przylgnąwszy do kory.

Ważnym punktem jest karmienie bomb. Jeśli nasypete wiadro paszy i wlać do garnka z wodą, kot będzie z wielką przyjemnością i ma dobry apetyt przez cały dzień. Niezrównoważona dieta lub nadmierną prędkością, wdzięku mini-pantera zamienia się niezdarny tłuszczu-cat zaledwie kilka miesięcy. Jeśli nie masz czasu na planowanie, dostosowanie i precyzyjne dozowanie produktów naturalnych, utrzymanie zwierzęcia, z gotowym jakości paszy. Jakość suchego jedzenia jest znacznie droższa, ale jest zrównoważona i rozwiązuje problem mycia zębów.

Czysty kot bombajski to zdrowe zwierzę o silnej odporności. Dopuszczalne krzyżowanie stwarza jednak ryzyko odziedziczenia nieprawidłowości genetycznych i chorób u birmańskich producentów – asymetrii kufy, zatok przynosowych i szczęk, które są obarczone problemami z oddychaniem. Jeśli rodowodem kociaka w ostatnim pokoleniu jest „birmański”, hodowca powinien poprosić o pisemne potwierdzenie zdrowia fizycznego dziecka. Obecność w rodowodzie Amerykanina krótkowłosego, nie należy się obawiać, rodzima rasa ma doskonałe zdrowie.