Wychowanie dzieci po Japońsku

0
584

Wychowanie to nie tylko zapewnienie dziecku pokarmu, ale przede wszystkim potrzeba bliskości oraz miłości. W Japonii potrzeby te są znakomicie realizowane, już od najmłodszych lat, matki nie opuszczają swoich dzieci nawet podczas prac domowych. Aby dziecko było blisko nas i czuło naszą obecność japonki noszą je w specjalnych chustach na piersiach lub na plecach, w zależności od tego czym aktualnie się zajmują. Japońscy rodzice zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest więź z dzieckiem. Jeśli już nie mogą z nim przebywać mogą zdecydować się na sale zabaw, gdzie wykształcone opiekunki zajmą się ich pociechami. Główną zasadą wychowania w Japonii jest wychowanie w grupie, matki starają się aby ich dzieci wychowywały się w otoczeniu innych ludzi. Rówieśnicy oraz dorosłe osoby dobrze wpływają na rozwój psychiczny dziecka.

Kolejną zasadą jaką się kierują mamy jest stanowczość, dziecku wpaja się zasady dobrego wychowania i pilnuje aby je przestrzegało od najmłodszych lat. Mamy japońskie są dość surowe i wymagają sporego posłuszeństwa, dziecko od małego uczone jest jedzenia posiłków samodzielnie oraz spożywania tego co jest przygotowane. Jeśli malec nie zje posiłku wtedy nie dostaje nic innego, mama czaka aż zgłodnieje i pochłonie swoja porcję. W Japonii ceni się żywność i nie dopuszczalne jest jej wyrzucanie i marnowanie, tego samego uczy się dzieci. Najważniejszą jednak rolę w wychowaniu odgrywa szkoła, w niej dzieci nie tylko uczą się podstaw programowych, ale też nabywają umiejętności życia w grupie.

Szkoła to również miejsce, gdzie każdy uczeń ma w swoje obowiązki, należą do nich sprzątanie czy roznoszenie posiłków, wszystko po to aby uczyły się szacunku do przedmiotów oraz innych ludzi. Zajęcia w placówce trwają od poniedziałku do piątku, ale mimo to dzieci mają bardzo napięty grafik, w czasie wolnym uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Dzięki takiemu ułożeniu dnia dziecko ma wiele obowiązków i mało czasu do zabawy. Aby dodatkowo nie rozpraszać uwagi dzieci, wszyscy uczniowie chodzą w mundurkach, posiadają też takie same tornistry, tego typu zabieg ma przeciwdziałać zazdrości i zajmowaniu się rzeczami drugorzędnymi jak moda czy gadżety. Japońska metoda wychowania ma swoje zalety i wady, ważne jest jednak to, że dzieci mają zajęty cały czas, więc nie mogą pozwolić sobie na naganne zachowanie, poza tym nauczone są szacunku dla osób oraz miejsc w których przebywają.