Zabezpieczanie ogrodu przed zwierzętami domowymi

0
323

Ogród to zwykle duma jego właścicieli, gdyż kosztował ich niekiedy wiele pracy. Właśnie z tego powodu starają się go możliwie jak najlepiej zabezpieczać, szczególnie przed domowymi zwierzętami: psami oraz kotami, jakie nieświadomie potrafią stać się bardziej niebezpiecznymi szkodnikami, niż krety czy chwasty, utrapienie wszystkich ogrodników i działkowców.

Najlepiej jest w czasie urządzania ogrodu zostawić pomiędzy nim, a płotem pas ziemi szerokości około 1 metra. Dzięki temu pies, który często szczeka na przechodniów, nie będzie niszczył ogrodowych roślin. Pas ten można zagospodarować za pomocą niewielkich iglaków, jakie będą ozdabiały ogród, ale jednocześnie stanowiły pewnego rodzaju bufor, który nie pozwoli na swobodne przechodzenie zwierząt do ogrodu, a tym bardziej wbieganie do niego, co może być dla roślin prawdziwym zabójstwem.

Co zrobić jednak, jeśli pies załatwia swoje potrzeby w ogrodzie, tym samym zaznaczając swój teren? Jest na to bardzo sprytna metoda: wystarczy zebrać nieco psiego moczu na gąbkę i powiesić ją przy płocie. Bardzo szybko inny, obcy pies w tym miejscu również załatwi potrzebę. Tym samym nawiąże się pewnego rodzaju rywalizacja i można być pewnym, że pies zacznie się załatwiać właśnie w tym jednym, konkretnym miejscu i przestanie robić to w ogrodzie, niszcząc rośliny.

Przy pasie iglaków warto też zdecydować się na zasadzenie rośliny o nazwie coleus canina, jakiej zapach będzie na tyle nieprzyjemny dla psa oraz kota, że będą omijały iglaki, a tym samym również ogród, szerokim łukiem. Sprawdzą się tu również specjalne preparaty w postaci roztworów czy granulek, które sypie się na rośliny – zwierzęta nie będą się dzięki temu do nich zbliżały.

Kontrowersyjnym nieco rozwiązaniem może być pewien rodzaj pastucha dla psa czy kota. Prąd, jaki jest w nim stosowany, ma bardzo niskie napięcie około 12 V, jednak czworonoga, chociaż nie jest dla niego niebezpieczny, bardzo skutecznie odstraszy. Mimo wszystko jest to rozwiązanie dla tych zwierząt, jakie nie dały się podejść innymi sposobami.

Ogród można zabezpieczyć przed domowymi zwierzętami na bardzo wiele sposobów, trzeba się wykazać jedynie odrobiną sprytu oraz znajomością ich upodobań i zwyczajów. Dzięki temu żadna roślina nie będzie już więcej narażona na niebezpieczeństwo.