Zrozumieć introwertyka – kilka kwestii do przemyślenia

0
276
Zrozumieć introwertyka – kilka kwestii do przemyślenia

Zdecydowana większość ludzi żyjących w społeczeństwie wykazuje cechy osoby ekstrawertycznej, jednakże każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę ze swojego towarzystwa, która zwykle zostaje gdzieś na uboczu. Nie integruje się z resztą ludzi i stara się jak najszybciej oddalić, aby zamknąć się w swoich czterech ścianach samotności.

Dzisiejszy świat zdominowany jest przez ludzi energicznych, pewnych siebie i śmiałych Pewnym wyznacznikiem pozycji społecznej jest posiadanie bogatego życia towarzyskiego, które determinuje nasz wizerunek, niezwykle w obecnych czasach ważny. Dlatego tez osoby ekstrawertyczne o wiele łatwiej radzą w społeczeństwie i nie mają żadnych problemów z zaadaptowaniem się do każdego, nawet nowego środowiska.

Introwertyczna osobowość zdecydowanie nie ma łatwo w takim świecie, a niestety nie jest możliwe zamknięcie się w domu i kompletne odizolowanie się od reszty ludzi. Każdego z nas dotyczy obowiązek uczęszczania do szkoły, każdy z nas zapewne będzie musiał rozejrzeć się za pracą po skończonej edukacji. Wszystkie te miejsca to skupiska grup ludzi, na których towarzystwo introwertyk jest skazany.

Na temat takich osób powstało wiele teorii, których zadaniem było wyjaśnienie przyczyn unikania kontaktów z innymi ludźmi. Ogólnie wiemy kim jest introwertyk i jakimi cechami ci ludzie się charakteryzują. Przypatrzmy się jednak niektórym niesłusznym osądom, które powodują, że osoby te mają przyczepioną łatkę odludków i jednostek aspołecznych.

Po pierwsze, nie jest prawdą, że introwertyk musi być osobą nieśmiałą. Oczywiście może się takową wydawać i obserwator takiej osoby może być przekonany o prawdziwości swojej tezy, jednakże będzie się mijał z prawdą. A to dlatego, że introwertyk pozostaje na uboczu z powodu znacznej ilości wrażeń, które dostarcza towarzystwo i za którymi jego percepcja nie nadąża.

Wiele osób twierdzi również, że typowy introwertyk to osoba milcząca i zamknięta w sobie. Jest w tym akurat wiele racji, jednakże nie dlatego, iż introwertyk nie ma nic do powiedzenia, albo jest czymś zmartwiony lub zamyślony. Po prostu musi sobie uporządkować wszystko na uboczu oraz przeanalizować całą zaistniałą sytuację, aby odzyskać komfort wewnętrzny.

Jak więc widać nie należy osób introwertycznych pochopnie osądzać, ponieważ ich osobowość jest znacznie bardziej złożona niż nam się to może wydawać.