Jednym z najbardziej podstawowych aspektów, o które muszą zadbać właściciele koni, jest ich odpowiednie żywienie. Podobnie, jak w przypadku zasadniczo wszystkich innych zwierząt, nieodpowiednia dieta, zarówno, jeśli chodzi o ilość i częstotliwość, jak i rodzaj posiłków może mieć przykre konsekwencje.
Jeśli chce się mieć pewność, że koń będzie wyglądał i czuł się zdrowo, konieczne jest stosowanie się do kilku kluczowych zasad, a także dobranie właściwego pożywienia. Podstawowe porady w tym zakresie zebrano poniżej – zapraszamy do lektury!
Czym karmi się konie?
W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że każdy koń może mieć inne potrzeby żywieniowe w zależności od rasy, wieku i wielu innych okoliczności. Przykładowo, inna jest typowa dieta konia wierzchowego, inna konia zaprzęgowego, jeszcze inna klaczek rocznych.
Chodzi tutaj zarówno o typ pożywienia, jak i ilość. To, co będzie optymalne dla jednego konia, dla drugiego może takie nie być – w związku z tym, jeśli jest się osobą początkującą i nie potrafi się samemu dopasować pożywienia konia do jego potrzeb, najlepiej poradzić się specjalisty. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów i zapewnimy swojemu koniowi najwyższą możliwą jakość życia.
Natomiast, ogółem mówiąc, jeśli chodzi o to, jakie typy pożywienia konie spożywają najczęściej, to jako podstawę ich diety można wymienić pasze treściwe oraz objętościowe (takie jak chociażby lucerna dla koni – cechuje się ona m.in. wysoką zawartością wapnia i białka).
Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z koniami, zapewne kojarzą z filmów czy seriali, że w tego typu dziełach często podaje się koniom marchewki lub jabłka. Faktycznie, konie mogą je spożywać, natomiast pełnią one zwykle rolę paszy uzupełniającej, a pasza podstawowa, czyli wspomniane wcześniej pasze treściwe i objętościowe, to wszelkiej maści zboża, siano, zielonka i i tym podobne elementy.
O czym pamiętać, planując żywienie konia?
Jak już wspomniano we wstępie, typ pożywienia podawanego koniowi jest istotny, ale są też inne ważne kwestie, o których nie można zapominać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że konie nie są zwierzętami, które powinny jeść rzadko, a dużo.
Przeciwnie – najzdrowsze jest dla nich częste spożywanie małych porcji. Wynika to z niewielkiej pojemności ich żołądków. Należy pamiętać o tym, aby w miarę możliwości zachować regularne godziny posiłków. Oprócz jedzenia koń powinien mieć oczywiście dostęp do wody (np. za pomocą specjalnego automatycznego poidła) – zwierzęta te piją jej nawet kilkadziesiąt litrów dziennie.